Dupa plata parcarii prin SMS, Ghiorghita propune plata cu cardul!

Dupa plata parcarii prin SMS, Ghiorghita propune plata cu cardul!

 FLORIN GHIORGHITA  

Dupa ce, in urma cu cateva zile, reprezentantii Primariei au anuntat ca doresc implementarea in parcarile cu plata a unui sistem de plata a taxei de parcare, prin SMS, municipalitatea ia in calcul si o alta varianta de incasare. Este vorba despre plata taxei de parcare prin intermediul cardului bancar.

Viceprimarul Florin Ghiorghita sustine ca cea de-a doua varianta este mult mai convenabila, in conditiile in care nu implica si costuri suplimentare. La sistemul de plata prin SMS, proprietarul autoturismului ar fi trebuit sa suporte si contravaloarea SMS-ului.

"E posibil sa le implementam pe amandoua, dar deocamdata inca nu ne-am inteles la costuri. Ei ne-au trimis si un acord de colaborare, trebuie sa analizam si noi si sa vedem cum vom face. Apare un cost suplimentar, al SMS-ului, deci cel care trimite SMS-ul de pe telefon plateste in plus 6 centi, catre operatorul de la telefonie mobila. Noi am fi vrut ca acel comision sa fie cumva inclus in pret, ei spun ca nu se poate, si atunci ar trebui sa creasca cu 6 centi, si in plus sunt 2, 3 centi comisionul firmei, pe care l-am putea suporta noi, sau firma care administreaza locurile de parcare. In ceea ce priveste a doua varianta am discutat cu reprezentantul unei banci, este un sistem care deja este implementat la metroul din Bucuresti, care mie mi-a placut foarte mult, dar analizam acum variantele pentru ca am inteles ca echipamentele sunt foarte scumpe si deocamdata inca nu au gasit resursele financiare pentru a face asa ceva. Se monteaza un fel de minibancomat la fiecare parcomat si te duci efectiv cu cardul, l-ai pus in dreptul lui, tastezi timpul cat vrei sa stai si iti trage banii direct din cont. Este o varianta fara niciun comision, fara absolut nimic. Si ar fi o varianta foarte buna, dar costul echipamentelor este foarte mare undeva intre 10.000 si 15.000 de euro pentru fiecare parcomat in parte", a spus viceprimarul Florin Ghiorghita.

Costurile investitiei ar urma sa fie suportate de firma care implementeaza acest sistem, amortizarea urmand a fi facuta prin incasarea unui comision, pentru fiecare taxare urmand a primi cate un ban.

"Ei au spus ca au o chestie cu niste simuli, pe care efectiv poti sa il lipesti pe telefon sau pe orice altceva, te-ai dus, ai pus telefonul si tastezi exact cat vrei sa platesti", a spus Ghiorghita.

Aceste noi sisteme de plata ar putea fi introduse incepand cu data de 1 ianuarie.
 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

În urmă cu 11 zile, comisarii de Mediu au verificat și sancționat depozitul de deșeuri de la Stăuceni! - FOTO, VIDEO

Sunday, 21 June 2026

Inspectoratul pentru Situații de Urgență Botoșani - ISU Botosani a anunțat la ora 18.55 că în cadrul Centrul Integrat de Management al deșeurilor CMID – Depozit Deșeuri Stăuceni s...

Incendiu la groapa de gunoi de la Stăuceni, pompierii au reușit să împiedice extinderea flăcărilor! - FOTO

Sunday, 21 June 2026

Pompierii botoșăneni au fost solicitați să intervină, în această seară, pentru stingerea unui incendiu izbucnit la depozitul ecologic din localitatea Stăuceni. La fața locului au aju...

Avarie anunțată de Nova Apaserv, vezi unde se întrerupe apa începând cu ora 22.00!

Sunday, 21 June 2026

Nova Apaserv informează consumatorii că, în vederea remedierii unei avarii survenite la conducta de distribuție oțel Ø50 mm, localizată pe Aleea Alba Iulia nr. 3, din municipiul Boto...