După Bulgaria, urmează Ungaria: Proteste la Budapesta: "Ne-am săturat!"

Mii de protestatari s-au adunat, sâmbătă, în centrul Budapestei pentru a milita împotriva unor noi modificări ale Constituţiei. Maghiarii se tem că schimbările din legea fundamentală ar putea să le încalce drepturile, informează Reuters, citat de gandul.info.
 
În cursul săptămânii, mai mulţi oficiali ai Uniunii Europene şi ai Statelor Unite ale Americii s-au arătat, la rândul lor, îngrijoraţi de schimbările pe care le pregăteşte puterea de la Budapesta.
 
Premierul Viktor Orban şi-a folosit majoritatea în Parlament pentru a aproba legi despre care criticii spun că s-ar afla la limita încălcării libertăţilor cetăţenilor.
 
Votul final asupra modificărilor constituţionale se va da luni. În urma lui, ar putea apărea o serie de reglementări restrictive în ceea ce priveşte educaţia superioară din Ungaria, dar şi referitor la legea electorală şi cea a familiei.
 
"Ne-am săturat!", a declarat Luca Cseh, în vârstă de 17 ani, adăugând că schimbările îi vor limita posibilităţile de a urma cursurile unei universităţi, având în vedere că bursele vor fi obţinute doar de către studenţii care vor rămâne să lucreze în Ungaria după absolvirea studiilor. "Ei (guvernanţii, n.red.) îi oprimă pe studenţi, dar şi pe cei fără adăpost şi pe homosexuali", a mai explicat tânăra, citată de presa internaţională.
 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

astăzi, 22:39

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...