Dosarul cu şină devine istorie. Instituțiile publice încep să comunice digital!

”România spune „adio” birocraţiei inutile. Digitalizăm administraţia pentru ca oamenii şi companiile să câştige timp şi să beneficieze de servicii rapide şi eficiente”.

Bogdan Ivan, ministrul Economiei, a anunțat,joi, după semnarea la Palatul Victoria a unor contracte de 100 de milioane de euro pentru digitalizarea administraţiei şi eliminarea barierelor birocratice că România face un pas major spre un sistem public modern, eficient şi conectat digital, dosarul cu şină devine istorie iar instituţiile publice încep să comunice digital, fără hârtii inutile şi drumuri între ghişee.

”Dosarul cu şină devine istorie. Instituţiile publice încep să comunice digital, fără hârtii inutile şi drumuri între ghişee. Astăzi, am semnat împreună cu Premierul Marcel Ciolacu, contracte de 100 de milioane de euro pentru digitalizarea administraţiei şi eliminarea barierelor birocratice. România face un pas major spre un sistem public modern, eficient şi conectat digital”, a declarat Bogdan Ivan.

 

Platforma Naţională de Interoperabilitate (PNI) - 33 milioane euro prevede că instituţiile schimbă date automat, cetăţenii nu mai sunt nevoiţi să depună aceleaşi documente în multiple locuri, iar companiile scapă de birocraţia care încetineşte procesele, beneficiarul fiind Autoritatea pentru Digitalizarea României (ADR).

Un alt contract este de modernizare a Serviciului de Urgenţă 112

Un alt contract este de modernizare a Serviciului de Urgenţă 112, în valoare de 45 milioane euro. ”Tehnologie avansată şi inteligenţă artificială pentru intervenţii mai rapide şi mai eficiente în situaţii de urgenţă. Beneficiar: Serviciul de Telecomunicaţii Speciale (STS)”, precizează ministrul. ”Servicii digitale pentru românii de pretutindeni – 13 milioane euro, reprezintă o platformă modernă care le oferă acces rapid la informaţii, finanţări şi proiecte dedicate. Beneficiar: Departamentul pentru Românii de Pretutindeni (DRP).

În plus, Platforma REGAS – 8,6 milioane euro este pentru o gestionare mai transparentă şi eficientă a ajutoarelor de stat, eliminând procedurile greoaie. Beneficiar: Consiliul Concurenţei.

”România spune „adio” birocraţiei inutile. Digitalizăm administraţia pentru ca oamenii şi companiile să câştige timp şi să beneficieze de servicii rapide şi eficiente”, mai spune ministrul Bogdan Ivan.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Botoșăneni apreciați cu diplome de excelență din partea Consulatului României de la Cernăuți! (Foto)

astăzi, 10:12

Aceste momente dureroase, dar importante, din istoria poporului român, au fost comemorate, vineri, la Oroftiana de Sus, din județul Botoșani. Evenimentul a avut loc chiar în apropierea f...

Claudiu, tânărul mort în accidentul de la „Zidul Morții”, a lăsat în urmă o soție iubitoare și doi copii!

astăzi, 09:31

Tragedia a avut loc, vineri dimineață. Mașina pe care tânărul o conducea s-a izbit în cunoscutul „Zidul Morții” de la intrare în Suceava. Vestea că tânărul d...

Permis de conducere ucrainean fals, descoperit de polițiștii de frontieră botoșăneni!

astăzi, 08:56

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 11:00, în Punctul de Trecere a Frontierei Racovăț – ITPF Iaşi s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de control, pentru a i...