Dan Petrescu a demisionat de la Unirea Urziceni!

Dan Petrescu a demisionat de la Unirea Urziceni!

 DAN PETRESCU  

Dan Petrescu nu va mai antrena Unirea Urziceni, echipa pe care, în trei ani, a făcut-o campioană şi a calificat-o în primăvara europeană. Directorul general al clubului Unirea Urziceni, Felix Grigore, a declarat că tehnicianul şi-a reziliat astăzi contractul cu gruparea ialomiţeană, potrivit Mediafax. "Am reziliat contractul de comun acord cu Dan Petrescu. Urmează să semnăm actele luni, dar s-a ajuns la această decizie după o discuţie cu el", a spus Grigore.

Oficialul Unirii Urziceni a afirmat că încă nu s-a stabilit cine va fi viitorul antrenor al campioanei României.

Bucşaru a declarat că îl înţelege pe antrenorul Dan Petrescă că vrea să plece la mai bine: "A fost o despărţire amiabilă. Îl înţeleg pe Dan Petrescu că vrea să plece la mai bine. Asta e viaţa antrenorilor, vin şi pleacă. Ne-am strâns mâna, ne-am urat succes reciproc şi doresc să îi fie bine în continuare. Mihai Stoica se va ocupa de aducerea unui alt antrenor", a spus Bucşaru pentru sport.ro.

Potrivit RTV, tehnicianul a decis să plece de la clubulul ialomiţean după o ceartă cu patronul Dumitru Bucşaru, care nu i-a garantat menţinerea lotului actual.

Fostul internaţional român a preluat conducerea tehnică a Unirii Urziceni în septembrie 2006. El a câştigat cu Unirea campionatul României, la finalul sezonului 2008/2009, iar în această toamnă echipa ialomiţeană a avut un parcurs foarte bun în Liga Campionilor, unde a ocupat locul trei în grupa G, după FC Sevilla şi VfB Stuttgart, şi s-a calificat în 16-imile Europa League.

Deşi a ratat "la mustaţă" calificarea în optimile Ligii Campionilor, Unirea a obţinut rezultate remarcabile sub comanda "Bursucului", impunându-se cu 4-1 la Glasgow, cu Rangers, şi cu 1-0 la Bucureşti, în faţa Sevillei, şi reuşind alte două remize, cu Rangers şi Stuttgart.

 


 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...