Dacă trecerile pentru pietoni ar vorbi: Zebra care-ți spune "Ia-ți copilul de mână" și "Lasă telefonul"

O asociatie civica alarmata de numarul mare de accidente petrecute pe trecerile de pietoni a avut o initiativa inedita vopsind intre dungile marcajului pietonal mesaje care comunica cu pietonii.

Persoanele care trec strada Otelarilor din Galati vad pe carosabil mesajele "uita-te in stanga", "ia-ti copilul de mana" si "lasa telefonul".

Mesajele au fost scrise pe asfalt, cu vopsea, de membrii asociatiei Prieteni pentru Galati, initiatorii actiunii dorind ca trecerile de pietoni sa comunice cu galatenii si astfel sa fie evitate accidentele rutiere.

"Ne-am gandit ca daca trecerile pentru pietoni ar vorbi cu noi, ne-am imprieteni mai mult cu ele si le-am folosi mai des si mai corect. Asa ca am transformat majoritatea trecerilor de pietoni de pe Bulevardul Otelarilor in treceri care comunica cu pietonii in stilul unui parinte grijuliu.

 

Cunosti o zona unde crezi ca actiunea noastra ar ajuta cu prioritate? Lasa-ne un comentariu si vom tine cont. Acesta a fost doar inceputul! Tine aproape ca sa afli unde si cand desfasuram urmatoarea pe...trecere! Pana atunci 'uita-te in stanga', 'ia-ti copilul de mana' si 'lasa telefonul' atunci cand traversezi strada", au scris, pe Facebook, reprezentantii Asociatiei Prieteni pentru Galati.

Actiunea va continua, reprezentantii asociatiei intentionand sa monteze astfel de mesaje in tot orasul, initiativa avand acordul Politiei Rutiere si Comisiei de Siguranta in Trafic a Primariei Galati.

Potrivit statisticilor, aproximativ 30% dintre accidentele rutiere mortale din Galati s-au produs din vina pietonilor.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...

Amenzi de peste un milion de lei pentru mai multe primării din Botoșani! (Foto)

astăzi, 12:05

În data de 26.06.2026 comisarii de mediu din Botoșani au finalizat acțiunile de inspecție și control conform tematicului planificat pentru verificarea stadiului de realizare a măsurilor pri...