COMUNICAT APA GRUP: Aproape 50 de datornici au ramas fara apa!

De la cei 132 de agenţi economici somaţi în municipiul Botoşani şi localităţile învecinate în perioada 12-18 martie, SC Apa Grup SA Botoşani a încasat peste 80.000 de lei, alţi 3.000 de lei fiind plătiţi de populaţie. 10 case şi 6 agenţi economici au fost debranşaţi de la reţeaua de apă, celelalte societăţi comerciale somate plătind integral sau parţial restanţele şi acceptând graficele de eşalonare a datoriilor rămase.

Campania de recuperare a restanţelor pe care clienţii SC Apa Grup le au în plata facturilor la serviciile de apă şi canalizare a avut ca efect încasarea a peste 1,9 milioane de lei şi detensionarea relaţiilor cu principalii furnizori ai operatorului judeţean.

În municipiul Dorohoi au fost debranşate 16 case şi 3 societăţi comerciale, alte 13 case din Bucecea rămânând fără apă din cauza datoriilor. În urma campaniei, sucursala din Dorohoi a încasat în perioada 16-26 martie suma de peste 110.000 de lei.

Miercuri, la Bucureşti a fost realizată o compensare între SC Apa Grup, SC Termica şi E.ON, în valoare de 400.000 de lei. În cadrul contractului încheiat între cele trei părţi urmează ca astfel de compensări să se facă lunar până la finele anului 2010, astfel încât să se achite integral datoria de circa 1,8 milioane de lei pe care SC Apa Grup o are către E.ON.
 
Spitalul de Psihiatrie a scăpat deocamdată de ameninţarea debranşării, achitând suma de 40.000 de lei.

"Am convenit cu doamna Rodica Huţuleac, preşedintele Casei Judeţene a Asigurărilor de Sănătate, că se vor face demersuri către Ministerul Sănătăţii, pentru încă 60.000 de lei pentru spital, diferenţa de plată urmând să fie eşalonată", a declarat Maricel Georgescu, directorul general al SC Apa Grup SA Botoşani.

Promisiuni de a achita sume restante au dat şi reprezentanţii primăriei Dorohoi, aceasta având datorii financiare pentru trei unităţi de învăţământ din municipiu. Circa 50.000 de lei sunt aşteptaţi în aceste zile din direcţia primăriei.

"Din ce-am recuperat am putut să achităm peste 1,1 milioane de lei către Apele Române, Bacău. Dar mai avem datorii către furnizori. De aceea îi rugăm pe clienţii noştri să achite facturile la zi, pentru a nu se ajunge în situaţia în care să nu putea livra apă", a concluzionat Maricel Georgescu.

Campania de recuperare a restanţelor a fost demarată după ce principalii furnizori ai SC Apa Grup, în speţă de energie electrică şi apă brută, au redus cantităţile livrate, ameninţând chiar cu sistarea serviciilor.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

Friday, 26 June 2026

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

Friday, 26 June 2026

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...