Clădirile pericol public din municipiul Botoșani, luate la numărat!

Reprezentanții Primăriei Botoșani împreună cu cei ai Inspectoratului de Stat în Construcții vor face o analiză a imobilelor din municipiul Botoșani care prezintă risc seismic.

Potrivit viceprimarului Cosmin Andrei, la ora actuală sunt două blocuri în municipiul Botoșani cu risc seismic 1, care la o mișcare mai puternică a pământului s-ar putea prăbuși.

Probleme mai sunt și la unele imobile din Centrul Vechi, 15 la număr, care nu au intrat în programul de reabilitare, și care sunt în pericol de a suferi avarii importante în cazul unui cutremur.

“Voi convoca o ședință cu colegii de la Inspectoratul de Stat în Construcții pentru a evalua situația imobilelor care prezintă risc de prăbușire. Din câte știu eu pe raza municipiului Botoșani avem două astfel de imobile care necesită o consolidare imediată. Am mai primit informări de-a lungul timpului și știu că aceste două clădiri sunt în pericol de prăbușire la un eventual cutremur. Există însă și o reticență a locatarilor care trebuie să se mute de acolo. Este nevoie de acordul tuturor locatarilor pentru această consolidare și din ce mi-au spus colegii mei care merg pe teren întâmpinăm dificultăți în dialogul cu dumnealor", a spus viceprimarul Cosmin Andrei.

Edilul a mai menționat că municipalitatea are obligativitatea de a asigura integritatea clădirilor pe care le are în posesie, dar pentru proprietățile private nu există o legislație sau un ordin de ministru care să impună acest lucru.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...