CJ a semnat contractul pentru constructia statiilor de transfer si a platformelor pentru colectarea deseurilor

Consiliul Judetean a semnat cel de-al doilea contract de lucrari din cadrul proiectului “Sistem integrat de management al deseurilor din judetul Botosani".

Acest nou contract de lucrari presupune construirea statiilor de transfer si a platformelor pentru punctele de colectare a deseurilor, avand o valoare de 14,2 milioane de lei, fara TVA.

Contractul presupune constructia a 797 de platforme de colectare a deseurilor, a doua statii de transfer la Saveni si Stefanesti, unde vor fi colectate deseurile in vederea transportarii unei cantitai mai mari la un singur transport catre depozitul ecologic de la Stauceni.

De asemenea, vor fi construite doua centre civice in cadrul a doua statii de transfer existente la Dorohoi si Flamanzi, centre ce vor fi dotate cu trei containere pentru colectarea deseurilor voluminoase si periculoase si cu spatiu disponibil pentru instalarea unitatior de colectare a deseurilor electrice si electronice.

“Dupa ce am semnat contractul pentru construirea noului depozit ecologic de la Stauceni, vorbim despre construirea statiilor de transfer si a tuturor platfomrelor de colectare a deseurilor din toate localitatile judetului Botosani", a spus Mihai Tibuleac, presedintele Consiliului Judetean.

Perioada de derulare a contractului privind construirea platformelor este de 12 luni, iar lucrarile vor fi executate de firma Tehnic Asist in asociere cu o firma din Germania.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...