Cauciucurile de iarna s-au scumpit cu 45%

O informatie care ii va infuria pe foarte multi soferi. Dupa ce ca sunt obligati sa isi cumpere cauciucuri de iarna, acestia primesc inca o veste proasta. La unele modele, anvelopele pentru sezonul rece s-au scumpit si cu 45%.

De groaza ca peste o saptamana pot fi amendati, multi risca si cumpara roti la mana a doua, chiar daca nu sunt toate sigure, scrie incont.ro.

Comerciantii majoreaza artificial preturile, spun angajatii unui atelier din Bucuresti. Anvelopele care se vindeau cu 200 de lei bucata acum cateva zile au dintr-o data alte preturi.

Vina este a producatorilor care ne-au trimis jumatate din stocurile solicitate, sar dealerii carora le dau batai de cap si inundatiile din Thailanda, desi ar trebui sa ii sperie iarna din Romania. Inundatiile din Asia afecteaza productia de cauciuc natural.

Nu este de mirare ca multi clienti s-au reorientat si cumpara roti second hand.

Mare grija ce cumparati! Cauciucurile second hand care arata bine pot fi la fel de periculoase ca cele uzate, daca nu au fost folosite si s-au uscat. Si-au pierdut mult din elasticitate, explica specialistii. In plus, crestele de pe o anvelopa second hand nu trebuie sa fie mai mici de 4 mm, in conditiile in care la un cauciuc nou acestea masoara 11.

De altfel, in nord-vestul tarii multi patroni de service-uri au plecat deja in Germania. Nemtii colecteaza pentru noi cauciucuri pe care soferii pretentiosi le arunca, informeaza incont.ro.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...