Bancnote în sumă de aproximativ un milion jumătate de euro au fost găsite de vameÈ™ii din Republica Moldova, după ce au efectuat un controlul de rutină la un TIR cu plăcuÈ›e de înmatriculare din R.Moldova È™i care venea din România.
Descoperirea a avut loc ieri la amiază, în vama LeuÈ™eni, scrie publicatia Deschide.MD.
“Sursele noastre au È›inut să precizeze că descoperirea a fost una pur întâmplătoare, iar cazul este anchetat de către procurori.
Totodată, este de menÈ›ionat că pe canalul de telegram „Bazar Politic” au fost publicate imagini în care oamenii legii scot pachetele pline cu bancnote de 50 de euro din habitaclul TIR-ului.
Serviciul Vamal al R.Moldova încă nu a venit cu o reacÈ›ie oficială în legătură cu acest caz”, mai precizează sursa citată.
Vama LeuÈ™eni este prima localitate la intrarea în Republica Moldova pe la punctul de trecere a frontierei LeuÈ™eni (R.Moldova) – AlbiÈ›a (România).
Sursa: Deschide.MD.
