O primă explozie a avut loc în zona terminalului de plecări, urmată de o a doua în timp ce oamenii fugeau din aeroport. Aeroportul internaÅ£ional Zaventem din Bruxelles a fost evacuat ÅŸi toate zborurile au fost anulate. La o oră după cele două deflagraÅ£ii, a avut loc o explozie ÅŸi la metroul din Bruxelles, în staÅ£ia Maelbeek, lângă instituÅ£iile europene.
Agenţia de presă Amaq, afiliată grupării teroriste Statul Islamic, a anunţat că atacurile au fost comise de luptători ai grupării. Agenţia precizează că atacatorii au detonat centuri explozive.

AceÅŸtia ar fi cei trei suspecÅ£i în cazul atentatului de la aeroportul Zaventem: cei doi în negru s-ar fi aruncat în aer, iar cel de-al treilea în alb ar fi căutat de autorităţi, arată televiziunea naÅ£ională belgiană.
Un oficial american a declarat pentru AP că cel puÅ£in o valiză cu bombă a explodat la aeroportul Zaventem. El a mai spus că explozibilii folosiÅ£i păreau sofisticaÅ£i ÅŸi că anchetatorii îi vor examina pentru a vedea dacă au aceleaÅŸi caracteristici cu cei folosiÅ£i la Paris anul trecut.
Guvernul belgian a decretat trei zile de doliu naţional.
(gandul.info)
