Botosanean implicat intr-un grav accident produs in judetul Suceava!
Stiri Botosani Friday, 13 July 2012 ActualitateŞoferul Daciei 1310, Petru Serediuc, din comuna Zvoriştea, judeţul Suceava, se îndrepta dinspre Suceava spre localitatea de domiciliu. El a oprit la un moment dat pe dreapta pentru a lăsa o tânără în faţa casei, însă nu a ieşit în afara carosabilului.
Mai mult, zona în care a staţionat este prevăzută cu linie continuă.
Şoferul care venea din spate, Petru Alemnăriţei, din Vârfu Câmpului – Botoşani, la volanul autoutilitarei Mercedes 207, avea având vizibilitate redusă într-o zonă de urcare şi apoi de coborâre. Şoferul din Botoşani a frânat mai bine de 20 de metri, însă nu a reuşit să oprească la timp, izbind violent Dacia 1310. Dacia a fost aruncată la câţiva metri distanţă, pe sens opus, partea din spate a maşinii fiind complet contorsionată.
Femeia pasageră în Dacie, în vârstă de 45 de ani, aflată pe bancheta din spate, a intrat în stop cardio-respirator, personalul medical ajuns la faţa locului reuşind să o resusciteze şi să o transporte în viaţă la Spitalul Judeţean Suceava. La spital a mai ajuns şi o bătrână de 78 de ani, mama femeii care a fost la un pas de deces, şi ea pasageră în Dacie, şi un bărbat din autoutilitară, care se afla în dreapta şoferului din Botoşani.
Şoferul Daciei 1310, Petru Serediuc, a dat vina pe şoferul Mercedesului, care ar fi avut viteză excesivă.
Poliţia a demarat o anchetă la faţa locului, însă cercetarea preliminară nu a stabilit clar a cui a fost vina. Este probabil să se stabilească o culpă comună, şoferul Daciei 1310 oprind neregulamentar, iar cel din spate având probabil o viteză peste limita legală. Viteza va putea fi stabilită însă numai în urma unei expertize de specialitate.
Petru Alemnăriţei, şoferul din Botoşani care a izbit violent Dacia, a explicat de ce nu a mai putut evita impactul: "Coboram, aveam în jur de 50-53 de kilometri la oră şi dintr-o dată şoferul Daciei a oprit brusc în faţă, să dea jos o fată, cred. Din sens opus venea o maşină cu viteză şi el era în bandă, pe linie continuă, nu am avut ce face. Poate dacă era altfel, îl evitam, dar nu am avut cum, dacă trăgeam stânga mă buşeam cu maşina care venea din faţă".
Ambii şoferi au fost verificaţi cu etilotestul, rezultând alcoolemie 0. Conform procedurilor, au fost duşi apoi la Spitalul Judeţean, unde li s-au recoltat probe biologice de sânge.
monitorulsv.ro
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului
Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...
S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!
Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...
Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!
În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 0.77 secunde