Băsescu: Se încearcă acreditarea ideii că statul este responsabil pentru fiecare cetăţean

Băsescu: Se încearcă acreditarea ideii că statul este responsabil pentru fiecare cetăţean

   Mediafax

Preşedintele Traian Băsescu a declarat, vineri, la Congresul Mişcării Creştin-Democrate Maghiare din România - platformă a UDMR, că se încearcă "acreditarea ideii că statul este responsabil pentru fiecare cetăţean", ceea ce în opinia sa nu este adevărat.

"Acesta este comunismul exprimat în fiecare dimineaţă în mijloacele mass-media, şi anume că statul este responsabil, ceea ce nu este adevărat. Statul nu mai are resursele comunismului", a spus Băsescu.

El a explicat că pe vremea comunismului toate proprietăţile erau ale statului, toate veniturile veneau la stat şi atunci statul şi-a asumat responsabilitatea pentru fiecare cetăţean.

Preşedintele a spus că acum pământurile nu mai sunt la stat, iar 70 la sută din economia românească este în sectorul privat.

"Cine vrea întoarcere la comunism, întoarecere la ordonarea vieţii de către un Guvern politic nu poate fi partenerul nostru, al celor care reprezintă o mişcare politică de centru-dreapta hotărâtă să pună în valoare omul şi nu statul. Va trebui împreună să continuăm să explicăm că niciodată un stat nu va reuşi să se îngrijească de fiecare dintre cetăţeni, să aibă sub control viaţa fiecărui cetăţean", a spus Băsescu.

Şeful statului a făcut un apel la responsabilitatea fiecărui cetăţean pentru el, responsabilitate pentru familie, pentru comunitatea în care trăieşte.

Preşedintele Traian Băsescu a participat, vineri dimineaţă, în staţiunea Covasna, la cel de-al treilea Congres al Mişcării Creştin-Democrate Maghiare din România - platformă a UDMR, spunând că prezenţa sa este o dovadă de respect pentru partenerul de guvernare.

"În al doilea rând, este respectul pentru Mişcarea Creştin-Democrată Maghiară, având în vedere că suntem în aceeaşi familie eruopeană PPE", a afirmat Băsescu, citat de Mediafax.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...