Atenție, angajatori! S-a modificat Legea privind munca la negru!

Legea nr. 239/2025 privind stabilirea unor măsuri de redresare și eficientizare a resurselor publice și pentru modificarea și completarea unor acte normative, publicată în Monitorul Oficial al României din data de 15 decembrie 2025, aduce modificări importante în domeniul relațiilor de muncă, cu aplicabilitate începând cu data de 18 decembrie 2025.

Astfel, primirea la muncă a uneia sau a mai multor persoane fără încheierea unui contract individual de muncă, cu încălcarea art. 16, alin. 1 din Codul Muncii se sancționează cu amendă de 40.000 lei pentru fiecare persoană  astfel identificată.

 

Totodată a fost introdus și un plafon maxim al sancțiunilor contravenționale aplicate pentru muncă nedeclarată. Conform art. 260 alin 1. lit. e) valoarea cumulată a amenzilor aplicate unui angajator nu poate depăși suma de 1.000.000 lei indiferent de numărul persoanelor identificate fără contract individual de muncă.

Doamna inspector-șef ITM Botoșani, Daniela Petronela Lozneanu, și doamna inspector-șef adjunct relații de muncă - Alina Pahone, reamintesc faptul că unul dintre obiectivele ITM Botoșani îl reprezintă prevenirea și combaterea muncii nedeclarate și conștientizarea riscurilor la care se expun cei care nu respectă prevederilor legale. Angajatorii care folosesc munca la negru aduc prejudicii atât bugetului de stat, subminând sistemul nostru de protecție socială, cât și persoanelor care acceptă să lucreze fără a li se întocmi contracte individuale de muncă, respectiv:

• nu sunt asigurați pentru riscuri previzibile si imprevizibile cum sunt: invaliditatea, accidente, boli, maternitate, deces;

• nu beneficiază de vechimea în muncă și în specialitate;

• nu vor beneficia nici de asistentă medicală gratuită, medicamente gratuite sau compensate;

• nu vor primi pensie;

• nu au dreptul la indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă cauzată de boli obișnuite, boli profesionale sau accidente de muncă etc.

ITM Botoșani rămâne același partener real pentru angajatorii și angajații care respectă legislația în vigoare, dar în același timp intransigent cu cei care încalcă legea.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...