Antonescu: Oaia e un animal minunat, Gigi Becali a evoluat mult

Presedintele PNL Crin Antonescu a declarat miercuri seara - comentand aluziile lui Calin Popescu Tariceanu fata de meseria de cioban a lui Gigi Becali - ca oaia e un "animal minunat", si nu degeaba si Iisus e invocat in Biblie ca "Mielul lui Dumnezeu".

 "Oile au rostul lor. Oaia este un animal minunat, nu degeaba chiar si in Biblie, Domnul insusi este comparat cu oaia. Nu de oi se incurca ideile. Hai sa ne vedem care avem idei, de idei, care avem oi, de oi si sa castigam alegerile", a filosofat Antonescu la Realitatea TV.

 "Daca vorbim despre Gigi Becali, Gigi Becali este un personaj foarte liber in a comunica ceea ce gandeste, fara o autocenzura, care este necesara comunicarii publice. Eu cred ca Gigi Becali a evoluat mult - nu de cand s-a inscris sau de cand a intrat in vorba cu USL-ul, ci in general, pe parcursul anilor (...) Asta e una... Dar ipocrizia unora care n-au spus nici pas (...) cand presedintele unei tari a zis `tiganca imputita` unei femei, nu conteaza ca era jurnalista sau nu, a spus-o in public, cand a facut atatea glume proaste... Atunci n-am vazut toate aceste organizatii, pe care eu le pretuiesc si de care trebuie ca politicienii sa tina cont", a comentat Antonescu.

 El a punctat ca "cat este sau cat doreste sa devina dl Becali liberal, este problema domniei sale" si ca "noi am facut o asociere politica, intr-o conjunctura politica, fara ipocrizii, fara niciun fel de intelegere sau de motiv financiar".

 Seful PNL a sustinut ca ar prefera sa nu vada un cuplu polemic Tariceanu-Becali si a comentat afirmatia fostului premier care a spus ca din punctul lui de vedere in politica fac diferenta cei care manipuleaza "idei, nu oi".

 "Putem sa numaram idei, desi cu ele propun sa facem altceva... Putem sa numaram oi daca avem, putem sa numaram biciclete, putem sa numaram tot felul de bunuri. Chestiunea este ca dl Tariceanu si oricine dintre membrii PNL au dreptul sa aiba rezerve, indoieli, sa se exprime si sa voteze impotriva. Cu ideile, eu sunt absolut de acord, dar in Romania in ultima vreme tind sa se nasca niste cupluri polemice. A existat riscul sa se nasca un cuplu polemic Ponta - Dan Diaconescu, pe cazul Oltchim.

Victor Ponta a inteles repede, fiind un politician inteligent, ca nu face, ca e o disproportie. Eu chiar nu inteleg si sper ca dl Tariceanu nu doreste sa nasca un cuplu polemic Tariceanu-Becali, pentru ca Becali, cu foarte multa moderatie - pe care o salut - deocamdata nu raspunde la aceste lucruri", a adaugat el.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Alertă meteo pentru județul Botoșani: Cod Galben până la ora 17.00, VEZI localitățile vizate!

astăzi, 15:34

Meteorologii au actualizat prognoza și au emis cod galben nowcasting de instabilitate atmosferică pentru o parte din județul Botoșani, până la ora 17:00. Se vor înregistra averse t...

FC Botoșani anunță transferul portarului Ionuț Gurău!

astăzi, 15:00

Născut pe 27 martie 1999, la Brăila, Ionuț Gurău (1.98 m) evolueză ca portar și a semnat cu „roș-alb-albaștri” un contract pe o perioadă de un an. Ultimul club pentru care Ionu...

Cu Doina Federovici în echipă, Sorin Grindeanu anunță că PSD este gata să formeze un guvern!

astăzi, 14:09

Partidul Social Democrat a deschis marți, 23 iunie, noua rundă de consultări de la Palatul Cotroceni, convocată de președintele Nicușor Dan după ce Guvernul propus de Adrian Veștea a fost resp...