ANRE: Pretul de productie al energiei termice nu va creste in aceasta iarna

Pretul de productie al energiei termice nu va creste in aceasta iarna, a anuntat, joi, Emil Calota, vicepresedinte al Autoritatii Nationale de Reglementare in Domeniul Energiei (ANRE), intr-o conferinta de specialitate.

"Avem premise pentru ca in iarna 2015/2016 toti producatorii, cei 38 calificati in schema de bonus sa nu inregistreze cresteri de pret de productie la energia termica. O veste buna si pentru dansii cat si pentru primari si pentru cetatenii beneficiari ai serviciului public. Ramane sa vedem mai departe cum evolueaza tariful de transport si distributie si pretul final. Dar asta este alta discutie", a spus Emil Calota, citat de ziare.com.

De asemenea, acesta a afirmat ca sunt unitati administrativ-teritoriale unde sistemul de alimentare centralizata nu mai are viabilitate.

"Pregatim pentru informarea Parlamentului un raport in care dupa aproximativ 5 ani de acordare a bonusului de cogenerare aratam daca menirea lui, aceea de a se viabiliza unitatile respective din punct de vedere functional, managerial, se realizeaza sau nu. Trebuie sa dau exemplul unitatilor administrativ-teritoriale unde sistemul de alimentare centralizata nu mai are niciun fel de viabilitate: Braila, Targoviste, Pitesti, Drobeta-Turnu Severin, Galati, Deva, toate localitatile de pe Valea Jiului, Ramnicu Valcea si Constanta", a mai spus Calota.

Potrivit Electrocentrale Bucuresti, tarifele actuale ale energiei termice sunt: pentru populatie - 186,017 lei / Gcal (fara TVA); pentru non-casnici - 216,69 lei / Gcal (fara TVA).

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Șase tineri din Botoșani trimiși în judecată pentru distrugeri provocate în zona ANL Cișmea!

astăzi, 12:06

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au finalizat cercetările într-un dosar privind săvârșirea infracțiunii de distrugere. Fapta a constat în aceea c...

”112, Poliția e cu noi” la Grădinița de vară din Dorohoi! - VIDEO

astăzi, 11:10

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi- Biroul Rutier au desfășurat marți, 23 iunie, o acțiune informativ-preventivă cu copiii prezenți în cadrul programului Grădinița de...

Peste 100 de kg de deșeuri ridicate de polițiștii botoșăneni, 700 de sancțiuni în valoare de 300.000 de lei după controale în județ! - FOTO

astăzi, 10:58

Polițiștii din cadrul Serviciului Arme Explozivi și Substanțe Periculoase, împreună cu cei de ordine publică, rutieră, de investigații criminale, în colaborare cu alte instituții ...