Amenzi usturătoare pentru nerespectarea condițiilor impuse de Garda de Mediu Botoșani

Pe 12 martie Garda Națională de Mediu sărbătorește a XIV-a aniversare, iar cu această ocazie comisarul - șef Cristina Khasyap a făcut o scurtă prezentare a activității Gărzii Naționale de Mediu din primele două luni ale anului 2020.

”În cele două luni, ianuarie și februarie, am realizat un număr de 93 acțiuni de inspecție și control, toate acțiunile au fost ca și controale neplanificate, 53 în vederea verificării respectării condițiilor impuse în autorizația de mediu, 3 inspecții au fost în urma autosesizărilor din presa locală, 9 controale au fost în urma reclamațiilor, 17 au fost dispuse de către Garda Națională Comisariatul General iar 5 controale au fost în vederea verificărilor măsurilor trasate prin actele de control anterior emise. Am aplicat un număr de 18 sancțiuni, dintre care 10 avertismente și 8 sancțiuni,  valoarea totală ridicându-se la suma de 100.000 lei” a declarat Cristina Khasyap, comisar-șef al Gărzii de Mediu Botoșani.

 

Dintre acestea, cea mai mare sancțiune a fost aplicată unui operator economic pentru lipsa autorizație de mediu, valoarea acesteia fiind de 40.000 lei.

Majoritatea sesizărilor pe care Garda de Mediu le-a primit sunt cele legate de depozitarea necontrolată a deșeurilor menajere, incendieri de deșeuri în amplasamentul unui agent economic, deversări de ape uzate în urma cărora au fost aplicate sancțiuni.

“În astfel de cazuri un operator economic a fost sancționat cu suma de 30.000 lei pentru că a fost identificat pe un amplasament incendiind deșeuri”, a explicat Cristina Khasyap, comisar șef al Gărzii de Mediu Botoșani.

(Anca Savel)

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

astăzi, 19:09

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...

23 și 24 iunie: Lucrările la Nova Apaserv lasă fără apă mai multe străzi din municipiul Botoșani!

astăzi, 18:29

Pentru evitarea efectelor negative cauzate de lipsa apei, consumatorii din zonele menționate, precum și de pe străzile adiacente, sunt rugați să își asigure rezervele minime necesare pentr...

Dumitru a plecat de acasă în șlapi, ultima dată alerga către Dângeni! Are două degete tăiate, cu mâna bandajată!

astăzi, 17:36

Dumitru Tudosan, în vârstă de 40 de ani (îi va împlini pe 22 octombrie), locuiește în satul Brăteni, comuna Dobârceni, în județul Botoșani. În d...