Grupul de Comunicare Strategică al Guvernului a transmis o informare potrivit căreia, în ultimele 24 de ore, la nivelul judeÈ›ului BotoÈ™ani, au fost diagnosticate cu noul coronavirus încă patru persoane. Totalul botoșănenilor infectaÈ›i de la debutul epidemiei a ajuns, astfel, la 1027.
Dintre aceștia, 768 de persoane au fost declarate vindecate.
La ora actuală, în carantină instituÈ›ionalizată sunt 22 de persoane pentru care se efectuează verificări pentru a depista dacă au contactat virusul COVID – 19. Numărul botoșănenilor aflaÈ›i în izolare la domiciliu este 1287.
Până astăzi, pe teritoriul României, au fost confirmate 27.746 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). Dintre persoanele confirmate pozitiv, 20.433 au fost externate, dintre care 19.363 pacienÈ›i vindecaÈ›i È™i 1.070 pacienÈ›i asimptomatici, externaÈ›i la 10 zile după depistare.
Până astăzi, 1.687 persoane diagnosticate cu infecÈ›ie cu COVID-19 au decedat.
În intervalul 01.07.2020 (10:00) – 02.07.2020 (10:00) au fost înregistrate 20 decese (11 bărbaÈ›i È™i 9 femei), ale unor pacienÈ›i infectaÈ›i cu noul coronavirus, internaÈ›i în spitalele din Alba, ArgeÈ™, Bacău, BotoÈ™ani, BraÈ™ov, Buzău, DâmboviÈ›a, Giurgiu, MehedinÈ›i, Prahova, Suceava È™i Vaslui.
Dintre acestea, 2 decese au fost înregistrate la categoria de vârstă 40-49 ani, 1 deces la categoria de vârstă 50-59 ani, 8 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 4 decese la categoria de vârstă 70-79 ani È™i 5 decese la persoane de peste 80 de ani.
Toate decesele sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități.
Printre acestea, se numără È™i cazul unui pacient internat la „Mavromati”, a cărui moarte a survenit în cursul zilei de miercuri.
De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică, au fost înregistrate alte 450 de noi cazuri de îmbolnăvire.
