Ai bani de recuperat de la stat? Fiscul nu te mai executa silit pentru restante

Contribuabilii care au de recuperat bani de la institutii ale statului nu vor mai putea fi executati silit de Fisc, informeaza, intr-un comunicat, Agentia Nationala de Administrare Fiscala (ANAF).

Nu este mentionat exact la care institutii se refera, fiind specificat doar ca este vorba de sumele pe care contribuabilii le au de primit de la "institutii sau autoritati publice".

"Prin art. 230 din Codul de procedura fiscala a fost reglementata o procedura speciala de executare silita aplicabila doar contribuabililor care, concomitent cu obligatiile fiscale pe care le au de platit statului, detin si creante asupra statului, concretizate in sume certe, lichide si exigibile pe care le au de incasat de la institutii sau autoritati publice", precizeaza ANAF.

Toate detaliile pentru implementarea acestei masuri se vor regasi intr-un ordin de procedura care ar urma sa fie aprobat in perioada urmatoare, arata Ziare.com.

Practic, Fiscul va recupera mai intai restantele contribuabilului de la institutiile statului de unde contribuabilul are bani de primit. In acest caz, Fiscul nu va mai pune, asa cum face acum, poprire pe conturile contribuabilului, sechestru pe bunurile acestuia sau poprire pe terti debitori ai contribuabilului. Aceste metode de recuperare se vor aplica doar daca, dupa recuperarea banilor de la institutiile statului, contribuabilul ramane cu o datorie neachitata catre stat.

"Noua procedura limiteaza practic aplicarea executarii silite, in limita creantei pe care contribuabilul o are de incasat de la o institutie sau autoritate a statului, la poprirea pe care administratia fiscala o infiinteaza la acea institutie sau autoritate publica debitoare in raport cu contribuabilul. Astfel, rezulta ca, in aceasta situatie, Fiscul suspenda celelalte masuri de executare (poprirea conturilor bancare, sechestrarea bunurilor sau poprirea altor terti debitori ai contribuabilului) pana la incasarea creantelor sale de la institutiile debitoare, asigurandu-se astfel o echitate deplina in raportul fiscului cu contribuabilul", se mai arata in comunicatul ANAF.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

VIDEO - Ridicat de polițiști la aproape o lună după ce a făcut scandal pe terasa unui bar!

astăzi, 10:53

Miercuri, 24 iunie, polițiștii din Mihăileni au emis ordonanță de reținere, pentru 24 de ore, pe numele unui tânăr de 29 de ani, din comuna Vârfu Câmpului. Tânărul e...

Doi copii bătuți de locatarii nemulțumiți de gălăgia de sub geamul lor, agresorii au fost reținuți!

astăzi, 10:36

Polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Botoșani au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele a doi bărbați, de 39 și 62 de ani, din municipiul Botoșani. Cei doi  s...

Vineri: Cod Galben de caniculă, cu disconfort termic accentuat!

astăzi, 10:20

Administrația Națională de Meteorologie a emis pentru vineri, 26 iunie, o atenționare de Cod Galben valabil în intervalul orar 12.00 – 21.00. Fenomene vizate: val de căldură, temp...