În ultimele 24 de ore, sub autoritatea InstituÈ›iei Prefectului, forÈ›ele de ordine din BotoÈ™ani au continuat acÈ›iunile pentru verificarea măsurilor impuse în contextul stării de alertă, în zonele aglomerate dar È™i mijloace de transport în comun. Au fost aplicate sancÈ›iuni de peste 15.000 de lei, conform Inspectoratului de PoliÈ›ie JudeÈ›ean (IPJ).
Potrivit instituÈ›iei, au fost controlate peste 118 de societăți comerciale È™i persoane fizice autorizate, precum È™i 65 de mijloace de transport în comun.
„Echipele de control au aplicat 52 de sancÈ›iuni contravenÈ›ionale în valoare totală de peste 15.000 de lei, dintre acestea, 36 de sancÈ›iuni au fost aplicate persoanelor care nu purtau mască de protecÈ›ie în locurile în care acest lucru era obligatoriu È™i 15 sancÈ›iuni pentru nerespectarea interdicÈ›iei privind deplasarea”, a transmis IPJ printr-un comunicat.
Verificările sunt efectuate de polițiști, jandarmi, polițiști locali, polițiști de frontieră, lucrători din cadrul Inspectoratului pentru Situații de Urgență, precum și specialiști din cadrul Direcției de Sănătate Publică, Direcției Sanitar Veterinară, Inspectoratului Teritorial de Muncă și Comisariatului Județean pentru Protecția Consumatorului.
„Recomandăm cetățenilor să păstreze distanÈ›area fizică, să poarte masca de protecÈ›ie, să nu se expună la riscuri!”, reiterează instituÈ›ia citată.
(editat de R.A.)
