Un fost director al unui spital din județ s-a stins din viață

Un fost director al unei unități sanitare din județul Botoșani s-a stins din viață, pe patul de spital.

Este vorba despre medicul pediatru Valerian Ciubotariu, fost director al Spitalului Municipal din Dorohoi, care a decedat la vârsta de 76 de ani.

„Un om cu suflet mare, un doctor bun cu inima bună, care a stat lângă mii de copii, vindecându-i. Drum bun la ceruri. Dumnezeu sa va odihnească în pace!”, a scris una dintre apropiatele medicului.

 

Un alt mesaj transmis de către o rudă a doctorului trasează conturul unui iubitor de oameni.

„Nu mi-e frică de moarte, ci de veșnicia ei și dacă doctorul tratează, Dumnezeu vindecă - acestea au format crucea vieții și a crezului nașului meu de botez și doctorului Ciubotariu Valerian! Un om cu suflet mare, un doctor cu inima de aur, dar peste toate, un om ce a cochetat cu cultura shakespeariana, cu muzica și cu umorul de gust bun. Dumnezeu să îl ierte și să cânte în ceruri cu îngerii melodii spre veșnicie”, a scris finul de botez al acestuia pe Facebook.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vedere clară, protecție inteligentă și stil personal: noile direcții în domeniul opticii moderne

astăzi, 17:15

Evoluția stilului de viață modern determină schimbări semnificative în domeniul opticii, iar utilizatorii devin tot mai atenți la calitatea și eficiența soluțiilor pentru corecția vede...

Cum folosești corect freza electrică pentru unghii

astăzi, 17:09

Diferența dintre o unghie bine pregătită și una subțiată ireversibil poate fi de câteva mii de rotații pe minut aplicate greșit. Freza electrică este unul dintre cele mai eficiente inst...

Grindeanu vorbește deja despre primii miniștri: ”Au făcut treabă bună”

astăzi, 14:59

Liderul PSD, Sorin Grindeanu, votat în unanimitate, miercuri, de conducerea partidului pentru a fi propunerea de premier, a vorbit despre două nume care se pot regăsi în Guvernul PSD. ...