Municipiul Botoşani şi comunele limitrofe, periate de poliţişti şi jandarmi. Şase infracţiuni depistate şi amenzi consistente aplicate

În două zile, 359 de botoşăneni şi nu numai au fost legitimaţi de echipe mixte formate din poliţişti, jandarmi şi specialişti de la Biroul de Imigrări, în cadrul unor acţiuni organizate pentru combaterea infracţiunilor contra patrimoniului şi a comerţului ilicit, precum şi pentru impunerea normelor rutiere. Iar rezultatele nu au întârziat să apară.

Municipiul Botoşani şi mai multe comune învecinate au fost periate în ultimele două zile de echipaje de poliţişti şi jandarmi, alături de lucrători de la Biroul de Imigrări, într-o acţiune ce a avut ca scop combaterea infracţiunilor contra patrimoniului şi a comerţului ilicit, precum şi pentru impunerea normelor rutiere.

În cadrul acţiunilor, poliţiştii au legitimat 359 de persoane şi au efectuat 52 de controale la agenţi economici. De asemenea, în urma valorificării unor informaţii, au fost efectuate patru percheziţii domiciliare, autorizate de Judecătoria Botoşani, pentru depistarea produselor din tutun şi alcool. În plus, pe linie rutieră, au fost organizate şapte filtre, în vederea impunerii normelor de circulaţie şi depistării transporturilor ilegale de material lemnos, legume, fructe şi produse accizabile.

Cu prilejul activităţilor, poliţiştii au constatat şase infracţiuni şi au aplicat 85 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de peste 38.000 lei. De asemenea, au fost ridicate în vederea confiscării mărfuri în valoare totală de peste 143.000 lei, constând în ţigarete, alcool, material lemnos precum şi un autovehicul.

De exemplu, joi dimineaţă, poliţiştii Secţiei de Poliţie Rurală nr. 1 Botoşani au depistat pe strada Sucevei din municipiu o autoutilitară condusă de un tânăr de 23 de ani, din localitatea Vicovu de Sus, judeţul Suceava, care transporta material lemnos. În urma verificărilor efectuate s-a constatat că acesta nu deţine documente legale de provenienţă şi transport a mărfii. Ca atare, şoferul a fost sancţionat conform Legii 171/2010, cu amendă în cuantum de 5.000 lei, iar cantitatea de 4,3 metri cubi de material lemnos, precum şi autoutilitara au fost indisponibilizate în vederea confiscării.

Vineri, poliţiştii Sectiei de poliţie Rurală nr. 3 Hlipiceni şi cei din cadrul Serviciului de Ordine Publică au identificat pe raza localităţii Truşeşti un tânăr de 25 de ani din oraşul Ştefăneşti, care transporta 332 de pachete de ţigări, de provenienţă Republica Moldova. Tânărul este cercetat sub aspectul săvârşirii infracţiunii de contrabandă.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

astăzi, 18:39

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...

Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii: Militarii botoșăneni pe cea mai înaltă treaptă a podiumului! (Foto)

astăzi, 18:29

Mai mult decât un turneu, o poveste despre pasiune și camaraderie! Cupa „Sfinții Petru și Pavel” și-a desemnat câștigătorii. Patru zile, cinci echipe, zeci de moment...

Un șofer care nu a oprit la timp pentru odihnă, tras pe dreapta pentru 9 ore la Botoșani!

astăzi, 17:31

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Darabani au oprit pentru control, pe drumul național DN 29A, în comuna Suharău, un ansamblu de autovehicule, condus de un tânăr de 31 de ani,...