Primărie în pericol de a-şi pierde sediul! Consiliul Judeţean a alocat bani din fondul de rezervă

Consilierii judeţeni au aprobat, miercuri, o hotărâre pentru alocarea unei sume din fondul de rezervă către o primărie care riscă să îşi piardă sediul, prin vânzarea lui de către fostul proprietar.

Primărie în pericol de a-şi pierde sediul! Consiliul Judeţean a alocat bani din fondul de rezervă

   FOTO: Adevarul

Astfel, aleşii judeţului au alocat suma de 175.000 de lei către Primăria Manoleasa, pentru a plăti o datorie către fostul proprietar al imobilului. Clădirea în care funcţionează instituţia, casa medicului veterinar din localitate, a fost cumpărată în 2008. Primăria a achitat 1,2 milioane de lei şi mai avea o restanţă de 148.000 de lei. 

Lucrurile s-au complicat între timp. Doctorul avea o datorie la Fisc şi Primăria a virat banii direct Fiscului. Ulterior, medicul a divorţat de soţia sa şi, în urma partajului, i-a revenit suma de 400.000 de lei, însă a fost inclusă şi acea sumă ce s-a plătit la ANAF. S-a pus sechestru pe clădire şi un executor judecătoresc a demarat procedurile de valorificare a imobilului. Primăria a contestat în instanţă procedura, însă judecătorii au respins contestaţia. 

Cu banii alocaţi de către CJ se stinge întreg debitul către fosta soţie a medicului. 

Sediul Primăriei Manoleasa, care are o suprafaţă construită de peste 600 de metri pătraţi şi un teren aferent de 3.975 metri pătraţi, a fost evaluat la 148.000 de euro.

 

 

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...

A vrut să treacă granița cu un permis nerecunoscut de legea română!

astăzi, 15:30

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 20.30, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți-Prut/ITPF Iaşi, s-a prezentat pentru efectuarea formalităţilor de control, pentru a ie...