FOTO: Primii kilometri de asfalt din Autostrada Moldovei au fost turnați astăzi. Ce a anunțat șeful DRDP Iași

Șeful Direcției Regionale de Drumuri ș Poduri (DRDP) Iași a anunțat, marți, că au fost turnați primii kilometri de asfalt care vor face parte din viitoarea Autostradă a Moldovei.

Este vorba despre așternerea unui covor asfaltic de 30,8 km, sector care constituie Varianta Ocolitoare a municipiului Bacău, un drum național ale cărui lucrări de execuție au fost demarate în luna martie a acesui an. Centura este inclusă, parțial, în viitorul Coridor IX Paneuropean, astfel încât puțin peste 16 km de drum sunt construiți în regim de autostradă.

 

”Imaginile au fost surprinse la km 6+ 270 al șantierului, în zona localității Letea Veche, pe un sector experimental, unde astăzi s-a așternut mixtură asfaltică pe 4000 mp (1000 m lungime și 4 m lățime) . Mâine se va așterne mixtură pe o suprafață similară, urmând ca lucrările să continuie în perioada următoare pe întreg tronsonul de 16,2 km prevăzut în regim de autostradă (Obiectul 1), care face legătura între localitățile Nicolae Bălcescu și Stăuceni, pe DN2”

, a precizat Ovidiu Mugurel Laicu, director al DRPD Iași.

Entitatea desemnată să efectueze lucrările este Asocierea Spedition UMB SRL – Tehnostrade SRL. Aceștia mai au la dispoziție exact doi ani pentru finalizarea Centurii Bacăului, pentru care oferă o garanție de șapte ani.






 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Claudiu, tânărul mort în accidentul de la „Zidul Morții”, a lăsat în urmă o soție iubitoare și doi copii!

astăzi, 09:31

Tragedia a avut loc, vineri dimineață. Mașina pe care tânărul o conducea s-a izbit în cunoscutul „Zidul Morții” de la intrare în Suceava. Vestea că tânărul d...

Permis de conducere ucrainean fals, descoperit de polițiștii de frontieră botoșăneni!

astăzi, 08:56

În data de 26 iunie a.c., în jurul orei 11:00, în Punctul de Trecere a Frontierei Racovăț – ITPF Iaşi s-a prezentat pentru efectuarea formalităților de control, pentru a i...

NOAPTEA TRECUTĂ! O bunică de 91 de ani a rămas fără locuință, după un puternic incendiu!

astăzi, 08:14

O femeie de 91 de ani din localitatea Chișcăreni, orașul Săveni, a rămas fără locuință în urma unui incendiu produs noaptea trecută. Alarma a fost dată de un localnic, care a obser...