Un nou scandal în Parcul Tineretului! Intervenţia autorităţilor nu a avut niciun rezultat concret VIDEO
Stiri Botosani Wednesday, 5 October 2016 ActualitateO sesizare primită de Ştiri.Botoşani.Ro descrie o situaţie petrecută chiar marţi seară în cartierul Parcul Tineretului. Potrivit cititorului nostru, un botoşănean care locuieşte într-un bloc situat în apropierea aşa ziselor ghetouri se întorcea acasă, însă intrarea în scară era blocată de trei tinere rome care au reacţionat cu un potop de injurii în momentul în care bărbatul le-a cerut să îi facă loc să intre. Au urmat ameninţări multiple şi un mesaj de genul "chem tot ghetoul pe capul tău".
De teamă ca situaţia risca să degenereze a fost solicitat ajutorul poliţiei, însă răspunsul autorităţilor a fost dezarmant, potrivit botoşăneanului care ne-a sesizat: "Nu este infracţiune dacă cineva stă pe casa scării, nu e treaba noastră". În scandal a intervenit in bărbat, probabil partenerul uneia dintre protagonistele iniţiale, care se pare că a încercat să-şi determine consoarta să plece din zonă. Nu a reuşit, în schimb a început şi el să profereze injurii şi să ameninţe locatarii adunaţi să vadă ce se întâmplă.
După alte apeluri la 112, în zonă a apărut un echipaj al Poliţiei municipale urmat la scurt timp de maşina Jandarmeriei. Odată cu apariţia organelor de ordine, la locul incidentului au venit în sprijin circa o sută de persoane dintre chiriaşii ghetourilor care practic au înconjurat maşinile cu care au venit poliţiştii şi jandarmii. Toţi vociferau şi comentau. Nici poliţiştii şi nici jandarmii nu au avut nicio reacţie la adevărata demonstraţie de forţă.
Intervenţia reprezentaţilor autorităţilor s-a rezumat la ridicarea bărbatului care a intervenit în conflict, după care echipajele au plecat pur şi simplu. Când s-a liniştit situaţia, la adresa indicată au ajuns şi poliţiştii locali. Printre altele, aceştia le-ar fi spus proprietarilor din bloc că indivizii care mănâncă seminţe sub geamurile blocurilor nu pot fi sancţionaţi pentru că acest lucru nu este o contravenţie. Oamenii au fost îndemnaţi să strângă semnături şi să se plângă la primărie, "poate se schimbă ceva".
Lipsa de reacţie a autorităţilor i-a lăsat fără cuvinte pe locuitorii din zonă, care trăiesc de multă vreme într-o stare de temere generată de comportamentul antisocial al celor care locuiesc în ghetouri. Oamenii sunt de-a dreptul şocaţi de impotenţa autorităţilor de a rezolva această problemă şi care de ani de zile cer să fie protejaţi de aceleaşi autorităţi.
Spune-ne opinia ta
Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani
Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!
Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...
Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!
Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...
Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!
O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

Newsletter
Abonează-te la Newsletter-ul Stiri Botoșani pentru a fi la curent cu cele mai noi știri și reportaje!
© 2026 WEB EMOTION SRL | Toate drepturile rezervate.
Web Emotion, Live.Botosani.ro, Botosani.ro Stiri.Botosani.ro si logo-urile acestora sunt marci inregistrate ale Web Emotion. Toate celelalte marci sunt proprietatea companiilor detinatoare. Reproducerea continutului din acest site este permisa numai cu acordul Web Emotion.
Termeni și condiții | Politica de confidențialitate | Despre Cookie-uri | Setări cookie-uri
Pagină generată în 0.82 secunde