Plata ratelor la bănci ar putea fi amânată în criza generată de COVID – 19. Două bănci au făcut deja concesii

Florin Cîțu, ministrul finanțelor a anunțat că a purtat o serie de discuții cu reprezentanții sistemul bancar iar băncile au dat semnale că sunt dispuse să facă concesii la plata ratelor la bănci în criza generată de COVID – 19 .

„Am vorbit, vineri, cu sistemul bancar. Am avut discuții în care am cerut să se găsească soluții pentru amânarea plății ratelor pentru două-trei luni. Aici se va face în corelare cu regulamentul Băncii Naționale. Sunt optimist că această măsură va fi adoptată”, a zis Florin Cîțu.

 

Întrebat dacă această măsură va fi valabilă pentru toată lumea sau doar pentru românii aflați în carantină sau izolare la domiciliu, ministrul a spus: ”Nu știu detalii. Vom vedea. Eu sper ca de această măsură să beneficieze cât mai multe persoane pentru că nu știm cum va arăta situația în perioada următoare. Probabil se va face un program flexibil care să poată să fie evaluat și apoi să poate să fie revăzut. Este bine că sistemul bancar răspunde pozitiv la ceea ce am cerut vineri pentru a sprijini cetățenii”.

Astăzi, Banca Transilvania a fost prima bancă care şi-a notificat în această după amiază clienţii în privința extinderii perioadei de graţie pentru cardurile de credit, până în luna mai.

Instituţia a comunicat într-un mesaj transmis clienţilor care deţin astfel de carduri următoarele: „Dorim să te scutim de drumuri la bancă şi extindem perioada de graţie la cardul tău (..) până în luna mai. Astfel, nu mai ai obligaţie de plată în lunile martie şi aprilie. Prima obligaţie de plată o vei avea între 1 şi 25 mai, aşa cum vei regăsi informaţiile în extrasul de cont.”

De asemenea, CEC Bank a anunțat că suspendă pentru o lună plata ratelor la toate creditele persoanelor fizice.

 

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

AJPIS Botoșani a alimentat peste 29.000 de conturi pentru plata facturilor la energie!

astăzi, 08:57

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) Botoșani a efectuat plata pentru 29.584 beneficiari ai tichetului de energie, în valoare totală de 1.479.200 de lei. Bene...

Uniforma școlară ar putea deveni obligatorie. Autoritățile ar urma să le dea și bani părinților care nu-și permit!

astăzi, 08:36

Un proiect de lege depus la Senat propune ca uniforma școlară să devină obligatorie în învățământul preuniversitar de stat din România, schimbând reglementarea act...

Începe Evaluarea Națională: 45 de centre de examen în județul Botoșani, pentru 3095 de elevi!

astăzi, 07:57

Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a începe luni, 22 iunie 2026, cu proba scrisă la limba și literatura română, în cele 45 de centre de examen. La nivelu...