De unde vine apa, Mitică? O fantomă bântuie beciul unei clădiri din Centrul Istoric?

Detașamentul de pompieri Botoșani precum și cei de la Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgenţă (SVSU) au fost puși astăzi într-o situație cel puțin inedită. Deși sunt obișnuiți cu situațiile limită, de data asta au sentimentul că în Centrul Istoric al municipiului se luptă pur și simplu cu o fantomă!

Pentru a doua oară în ultimele 3 zile, astăzi, un echipaj de la Detaşamentul de pompieri Botoşani, precum şi cei de la Serviciul Voluntar pentru Situaţii de Urgenţă (SVSU) au intervenit cu motopompele încercând să scoată apa din Centrul vechi al municipiului, unde beciul unei clădiri de pe strada Victoriei nr. 3 a fost inundat aproape complet.

 

Șeful SVSU Botoşani, Sorin Curcă, care a fost prezent la fața locului, a anunțat inclusiv operatorul de apă. Nova Apaserv a trimis o echipă şi a verificat întreaga rețea de distribuție a apei, echipă care a concluzionat însă că nu are vreo avarie sau conductă fisurată în zonă. Așa că e 100% clar că numai o fantomă poate fi la mijloc!

Trecând peste glumă, cert este că, dacă nu există o fantomă adevărată, atunci cu siguranță fantoma nepăsării sălășluiește în acest loc! Clădirea aflată deasupra beciului este veche de aproape o sută de ani şi nu a mai fost renovată în ultima perioadă. În plus  o anexă  din spatele imobilului s-a prăbușit în urmă cu mai mulți ani tocmai pentru că respectiva clădire nu a fost consolidată.

„Beciurile sunt pe trei nivele, iar acesta este ultimul. Am verificat celelalte și sunt uscate. Lucrăm cu motopompele, care sunt pe carburanți, însă din cauza gazelor emise suntem nevoiți să le mai oprim din când în când. Beciul are o lungime de aproape 12 metri, o lățime de circa patru metri și o înălțime de trei metri. Problema este că noi am evacuat o parte din apă, pentru că se lucrează de câteva ore, însă nivelul pare să nu scadă. Probabil, apa continuă să se infiltreze prin pereți”, a explicat reporterilor, șeful SVSU Botoșani, Sorin Curcă.

Tocmai din acest motiv, cei din echipele de intervenție nici nu vor să riște pentru a coborî în subsol, mai ales că nu există nicio expertiză care să stabilească gradul de siguranță al clădirii. Pompierii au ajuns până în gura beciului și au introdus sorbul motopompelor, dar, deocamdată, până nu scade nivelul apei, nimeni nu riscă coboare în subsol din cauza riscului foarte mare.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Libidoul scăzut: factori la care nu te gândești

Thursday, 25 June 2026

Ce înseamnă libidoul Libidoul este pur și simplu nivelul tău de dorință sexuală, iar el variază natural de la o perioadă la alta. Nu e o constantă pe care o ai sau o pierzi definitiv...

NOAPTEA TRECUTĂ! Foc aprins în stradă, la Ghetouri. Polițiștii au intervenit imediat!

Thursday, 25 June 2026

În noaptea de 24 iunie, în jurul orei 23:00, polițiștii au observat pe una dintre camerele de supraveghere instalate în Parcul Tineretului, zona ghetourilor, un grup format din fem...

AJPIS Botoșani: Ajutoare de urgență pentru 24 de familii și persoane singure care se află în situații de necesitate!

Thursday, 25 June 2026

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială Botoșani a efectuat plata ajutoarelor de urgenţă acordate prin Hotărâre de Guvern, în valoare totală de 94.500 de lei, pent...