De la 1 ianuarie, dam mai multi bani pe carburanti

Conform directivelor europene, incepand de anul viitor, benzina si motorina comercializate pe piata din Romania trebuie sa aiba un continut scazut de sulf, respectiv 10 mg pe kilogram. Din pacate, acest combustibil va fi si mai scump.

Niciuna dintre companiile petroliere nu a cerut o perioada de tranzitie pentru implementarea acestor directive, ceea ce inseamna ca, de la 1 ianuarie, vor disparea de la pompe carburantii Euro 4, iar locul lor va fi luat de cei care indeplinesc standardele Euro 5, informeaza Evenimentul Zilei.

Utilizarea carburantilor cu continut scazut de sulf are avantaje evidente pentru protejarea motorului si pentru nivelul redus de emisii de gaze cu efecte de sera. Partea mai putin placuta este ca soferii vor trebui sa scoata mai multi bani din buzunar pentru acesti combustibili, ca urmare a investitiilor facute de producatori in instalatiile de desulfurare.

Astfel, bezina va fi mai scumpa cu circa 13 bani, iar pentru diesel pretul la pompa va creste cu aproximativ 15 bani, in functie de sortiment si de compania petroliera. In prezent, exista diferente de pret chiar si de 60 de bani intre carburantii Euro 4 si cei Euro 5 comercializati pe piata locala, insa noua reasezare a preturilor va tine cont si de cifra octanica a carburantilor.

De semenea, incepand din 1 iulie 2009, benzina comercializata in Romania va trebui sa contina minimum 4% biocarburant in volum, conform unei hotarari de guvern din primavara anului trecut.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Viață distrusă: Copilă de 16 ani exploatată sexual, la Dorohoi, de un adolescent de aceeași vârstă!

astăzi, 14:06

Polițiștii Serviciului de Combatere a Criminalității Organizate Botoșani, împreună cu procurorii Direcției de Investigare a Infracțiunilor de Criminalitate Organizată și Terorism - Bir...

A murit Lăzărică, artistul care a iubit muzica mai presus de sine: ”Să ne ierți pe toți, om drag și bun!”

astăzi, 13:38

Folclorul botoșănean este în doliu după trecerea la cele veșnice a celui cunoscut de toți drept „Nenea Lazărică”. Omul care și-a dedicat o parte importantă din viață ...

Primăria Botoșani vine în sprijinul cetățenilor, pe fondul Codului Galben de caniculă!

astăzi, 13:25

Pe fondul atenționărilor de caniculă emise de Administrația Națională de Meteorologie (ANM), Primăria Municipiului Botoșani va asigura puncte de sprijin destinate cetățenilor. Încep...