De la 1 ianuarie, dam mai multi bani pe carburanti

Conform directivelor europene, incepand de anul viitor, benzina si motorina comercializate pe piata din Romania trebuie sa aiba un continut scazut de sulf, respectiv 10 mg pe kilogram. Din pacate, acest combustibil va fi si mai scump.

Niciuna dintre companiile petroliere nu a cerut o perioada de tranzitie pentru implementarea acestor directive, ceea ce inseamna ca, de la 1 ianuarie, vor disparea de la pompe carburantii Euro 4, iar locul lor va fi luat de cei care indeplinesc standardele Euro 5, informeaza Evenimentul Zilei.

Utilizarea carburantilor cu continut scazut de sulf are avantaje evidente pentru protejarea motorului si pentru nivelul redus de emisii de gaze cu efecte de sera. Partea mai putin placuta este ca soferii vor trebui sa scoata mai multi bani din buzunar pentru acesti combustibili, ca urmare a investitiilor facute de producatori in instalatiile de desulfurare.

Astfel, bezina va fi mai scumpa cu circa 13 bani, iar pentru diesel pretul la pompa va creste cu aproximativ 15 bani, in functie de sortiment si de compania petroliera. In prezent, exista diferente de pret chiar si de 60 de bani intre carburantii Euro 4 si cei Euro 5 comercializati pe piata locala, insa noua reasezare a preturilor va tine cont si de cifra octanica a carburantilor.

De semenea, incepand din 1 iulie 2009, benzina comercializata in Romania va trebui sa contina minimum 4% biocarburant in volum, conform unei hotarari de guvern din primavara anului trecut.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

AJPIS Botoșani a alimentat peste 29.000 de conturi pentru plata facturilor la energie!

astăzi, 08:57

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) Botoșani a efectuat plata pentru 29.584 beneficiari ai tichetului de energie, în valoare totală de 1.479.200 de lei. Bene...

Uniforma școlară ar putea deveni obligatorie. Autoritățile ar urma să le dea și bani părinților care nu-și permit!

astăzi, 08:36

Un proiect de lege depus la Senat propune ca uniforma școlară să devină obligatorie în învățământul preuniversitar de stat din România, schimbând reglementarea act...

Începe Evaluarea Națională: 45 de centre de examen în județul Botoșani, pentru 3095 de elevi!

astăzi, 07:57

Evaluarea Națională pentru absolvenții clasei a VIII-a începe luni, 22 iunie 2026, cu proba scrisă la limba și literatura română, în cele 45 de centre de examen. La nivelu...