3500 de pacienți din Avrămeni au rămas fără medic de familie!

Peste 3000 de pacienți din judeţ au rămas fără medic de familie, iar acest lucru pentru că în prezent Casa de Asigurări de Sănătate (CAS) Botoșani nu mai are contract cu cabinetul unuia din cei mai cunoscuţi medici de familie, începând cu 30 iunie.

Este vorba de medicul din comuna Avrămeni, Romică Coșovanu, care se află în această situație pentru a doua oară, în decurs de doar câteva luni.

Prima dată, acesta a fost cel care a cerut încetarea contractului cu instituția de asigurări, în luna aprilie, urmare a faptului că era cercetat într-un dosar pentru fals intelectual și obținere ilegală de fonduri, însă, ulterior și-a făcut o altă firmă și a intrat din nou în contract cu CAS Botoșani.

 

Între timp CAS Botoșani a primit hotărârea judecătorească cu condamnare, drept pentru care contractul nu a mai fost prelungit.

De la 30 iunie, contractul i-a încetat de drept și nu i-a mai fost prelungit pentru că între timp am primit hotărâre judecătorească, din care rezultă că procesul s-a desfășurat în procedura recunoașterii vinovăției. Recunoașterea vinovăției are efect juridic, apelul nu poate schimba lucrul acesta”, a declarat Carmen Nicolau, directorul casei de asigurări de sănătate Botoșani.

La cabinetul din Avrămeni erau înscriși peste 3.500 de pacienți. Asigurații nu au altă alternativă, până la venirea unui alt medic în localitate, decât să se adreseze medicilor de familie din zonele limitrofe.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

astăzi, 18:56

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

astăzi, 17:17

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...

DUMINICĂ DIMINEAȚĂ! Viperă prinsă cu jandarmii din anexa unei gospodării din Frumușica! (Video)

astăzi, 16:55

În această dimineață, în jurul orei 10.00, un echipaj din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani a capturat o viperă, care a pătruns într-o anexă a unei case di...