Vineri: CSM Botoșani - CSU Suceava! Victoria are gust de zimbru!

N-ai sa vezi nicăieri două orașe vecine care sa se iubească. Sau cel puțin nu este cazul nostru. Botoșaniul a avut mereu dușmani în jurul său, Suceava și Iași. Mai ales din punct de vedere sportiv, cele 3 orașe sunt adevărate bombe atomice atunci când se întâlnesc. Nici handbalul nu face excepție. Meciul de vineri este un adevărat "război", iar armele furate cândva de la adversar îți pot aduce triumful, sau pot stârni dorința adversarului de a câștiga.

 

Pentru a înțelege despre ce vorbesc, "retrogradata" CSU Suceava vine la Botoșani pentru a se înfrunta cu echivalentul handbalistic al "cocoșilor arțăgoși". Meciul va avea loc de la ora 18:00, la Polivalentă. Atât CSM Botoșani, cât și CSU Suceava își doresc victoria, care poate fi un prim pas spre întâlnirea cu adevărații "coloși" din handbalul nostru.

Uitându-ne pe un clasament, observăm cum cele două echipe se țin de mână în fruntea clasamentului, cu 2 victorii din tot atâtea meciuri. Poate pentru unii pare surprinzător, dar vă reamintesc că atât CSU Suceava, cât și CSM Botoșani au un obiectiv clar: PROMOVAREA! Și probabil vorbim de cele mai puternice echipe din Divizia A, indiferent de serie. Să nu mai vorbesc de orgolii: CSM Botoșani "s-a hrănit" cu jucătorii rivalei. 4 jucători au fost transferați pe ruta CSU Suceava - CSM Botoșani. Iar toți cei 4 s-au declarați nemulțumiți de ce au trăit la Suceava.

De cealaltă parte, nu e ușor să-ți plece "vedetele" la altă echipă, și probabil au dorința de a le demonstra că au făcut o greșeală atunci când au "trecut Siretul" și au venit la Botoșani. Sa nu mai spun că CSM Botoșani a cules și doi jucători, Claudiu Lazurcă, despre care experții spun că este cel mai bun junior din handbalul românesc, dar și Vlad Lazoreac, un pivot ce a făcut de toate în meciul cu Galați: a dat goluri, a făcut faza defensivă perfect și a primit și cartonașul roșu, pentru care nu a evoluat la Iași.

Nici "cei mai mari" ai Federației Române de Handbal nu neglijează partida. Brigada de arbitri este una din Prahova, deși, în general, în Divizia A sunt delegați arbitri din zona. De asemenea, a fost trimis și un observator din Buzău. Aceștia nu sunt obligatorii și sunt delegați doar la cerea cluburilor. Astfel că ne putem aștepta la o partidă corectă și la un handbal de nivel înalt.

Nu va mai spun despre influențele "Sucevene" în federație sau despre "deja aprinsele" discuții dintre suporteri. Cert este că ne putem aștepta la o partidă de nivelul primei ligi. Vom avea un meci deschis și liber, în care atât individualitățile, cât și colectivitatea pot echivala cu cele 3 puncte.

CSM Botoșani - CSU Suceava va avea loc vineri, de la ora 18:00, în Sala Polivalentă.

(Iosif Pintilie)

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...