Valeriu Iftime vrea să dea prima lovitură a verii la Botoșani: „Îmi place mult! Croitoru îl face om"

FC Botoșani a pierdut semifinala barajului pentru Conference League cu FCSB, la capătul unui meci spectaculos, încheiat 3-4.

FC Botoșani nu pierde însă vremea și a început deja să-și calculeze pașii pentru noul sezon. Prima țintă a clubului patronat de Valeriu Iftime este Jovan Markovic (25 de ani), de la Farul.

FC Botoșani îl vrea pe Jovan Markovic de la Farul: "Am trimis o ofertă pentru el"

În urmă cu un an, Jovan Markovic ajungea la Farul și spera să-și relanseze cariera. În cele din urmă însă, atacantul nu a reușit să se ridice la nivelul așteptărilor și a marcat 6 goluri în 21 de meciuri.

 

Din noua ediție, Jovan Markovic poate îmbrăca tricoul celor de la FC Botoșani. Valeriu Iftime a dezvăluit că îl place foarte mult pe atacant și îi oferă șansă să-și dea un restart sub comanda lui Marius Croitoru.

„Markovic este un fotbalist interesant, dar nu suntem chiar atât de aproape. Am trimis o ofertă pentru el și vedem cum negociem. Mai avem o variantă de atacant central, nu este doar el. Mie îmi place mult Markovic, sincer vă spun. Este super-talentat, iar Croitoru îl poate face om.

Singura condiție este să vrea el, pentru că nu l-a făcut nici Hagi și este o problemă înseamnă. Vedem ce o să fie. Avem o listă, dar nu mă ocup eu.

De la FCSB sunt tot pretențioși și nu sunt interesat de cineva de acolo. De obicei, ei iau de la noi. Nu mi-au transmis nici Marius Croitoru și nici cei de la scouting vreun nume de la FCSB", a spus Valeriu Iftime, pentru digisport.ro.

Reamintim că Jovan Markovic a fost, la un moment dat, unul dintre cei mai promițători atacanți români, iar Universitatea Craiova spera să obțină o sumă importantă în schimbul său.

FC Botoșani a fost protagonista unui meci superb pe terenul FCSB-ului și a sperat până în ultimul moment la un rezultat pozitiv în Ghencea. În cele din urmă, trupa lui Marius Croitoru a ratat calificarea în finala barajului pentru Conference League, dar și posibilitatea obținerii unei sume de bani.

Înaintea meciului cu Botoșani, Valeriu Iftime a dezvăluit că a avut o discuție cu jucătorii despre primele de joc. În cazul în care le-ar fi învins pe FCSB și Dinamo, fotbaliștii încasau un bonus din banii primiți de club din partea UEFA.

„Avem o convenție cu jucătorii, o înțelegere, cum să plătim primele de joc. Nu pentru meciul cu FCSB, ci doar pentru calificarea în cupele europene. Dacă ajungem în preliminarii, de acolo vin niște bani, care vor intra în conturile lor. Cam asta este", a spus Valeriu Iftime, pentru digisport.ro.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Copiii de la Grădinița „Șotron” au pus Botoșaniul pe harta României la un concurs de reciclare!

astăzi, 08:43

Copiii de la Grădinița cu Program Prelungit „Șotron” din municipiul Botoșani s-au clasat pe locul IX la nivel național în cadrul concursului „Și cei mici fac fapte mari&r...

Sf. Mc. Achilina; Sf. Ier. Trifilie, Episcopul Lefcosiei din Cipru (Dezlegare la peşte)

astăzi, 08:00

Sfânta Muceniţă Achilina (†293) a trăit în timpul domniei împăratului Diocleţian (284‑305), persecutor al creştinilor. Ea era din Biblos. Tatăl ei era un om important...

S-au născut 202, au plecat 423: Județul Botoșani, un nou spor negativ al populației în cea mai recentă statistică!

Friday, 12 June 2026

Suntem tot mai puțini de la un an la altul, de la o lună la alta. Diferența dintre numărul copiilor care se nasc și numărul persoanelor decedate ne situează din nou într-un spor al popula...

-->