Valeriu Iftime vrea să dea prima lovitură a verii la Botoșani: „Îmi place mult! Croitoru îl face om"

FC Botoșani a pierdut semifinala barajului pentru Conference League cu FCSB, la capătul unui meci spectaculos, încheiat 3-4.

FC Botoșani nu pierde însă vremea și a început deja să-și calculeze pașii pentru noul sezon. Prima țintă a clubului patronat de Valeriu Iftime este Jovan Markovic (25 de ani), de la Farul.

FC Botoșani îl vrea pe Jovan Markovic de la Farul: "Am trimis o ofertă pentru el"

În urmă cu un an, Jovan Markovic ajungea la Farul și spera să-și relanseze cariera. În cele din urmă însă, atacantul nu a reușit să se ridice la nivelul așteptărilor și a marcat 6 goluri în 21 de meciuri.

 

Din noua ediție, Jovan Markovic poate îmbrăca tricoul celor de la FC Botoșani. Valeriu Iftime a dezvăluit că îl place foarte mult pe atacant și îi oferă șansă să-și dea un restart sub comanda lui Marius Croitoru.

„Markovic este un fotbalist interesant, dar nu suntem chiar atât de aproape. Am trimis o ofertă pentru el și vedem cum negociem. Mai avem o variantă de atacant central, nu este doar el. Mie îmi place mult Markovic, sincer vă spun. Este super-talentat, iar Croitoru îl poate face om.

Singura condiție este să vrea el, pentru că nu l-a făcut nici Hagi și este o problemă înseamnă. Vedem ce o să fie. Avem o listă, dar nu mă ocup eu.

De la FCSB sunt tot pretențioși și nu sunt interesat de cineva de acolo. De obicei, ei iau de la noi. Nu mi-au transmis nici Marius Croitoru și nici cei de la scouting vreun nume de la FCSB", a spus Valeriu Iftime, pentru digisport.ro.

Reamintim că Jovan Markovic a fost, la un moment dat, unul dintre cei mai promițători atacanți români, iar Universitatea Craiova spera să obțină o sumă importantă în schimbul său.

FC Botoșani a fost protagonista unui meci superb pe terenul FCSB-ului și a sperat până în ultimul moment la un rezultat pozitiv în Ghencea. În cele din urmă, trupa lui Marius Croitoru a ratat calificarea în finala barajului pentru Conference League, dar și posibilitatea obținerii unei sume de bani.

Înaintea meciului cu Botoșani, Valeriu Iftime a dezvăluit că a avut o discuție cu jucătorii despre primele de joc. În cazul în care le-ar fi învins pe FCSB și Dinamo, fotbaliștii încasau un bonus din banii primiți de club din partea UEFA.

„Avem o convenție cu jucătorii, o înțelegere, cum să plătim primele de joc. Nu pentru meciul cu FCSB, ci doar pentru calificarea în cupele europene. Dacă ajungem în preliminarii, de acolo vin niște bani, care vor intra în conturile lor. Cam asta este", a spus Valeriu Iftime, pentru digisport.ro.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Noaptea de Sânziene, ce tradiții și superstiții au românii

astăzi, 20:26

Legendele spun că sânzienele sunt niște fete foarte frumoase, care trăiesc prin păduri sau pe câmpii. Ele se prind în horă și „dau puteri” deosebite florilor și bu...

Secretul unei rutine de styling fără stres

astăzi, 19:46

În noul sezon estival, atenția se mută spre soluții care protejează firul, se încălzesc repede și lasă părul vizibil mai neted. De aceea, tot mai multe persoane compară opțiunile...

Conducerea PNL a intrat în ședință: Se decide soarta ”trădătorilor”, cu deputatul botoșănean pe listă!

astăzi, 19:00

Partidul Național Liberal are marți seară o ședință de Birou Politic Național, în care va începe demersurile pentru excluderea liberalilor care l-au susținut pe Adrian Veștea pent...