Valeriu Iftime a spus în ce condiții ar investi la Dinamo: „Sunt absolut convins că am fi mulți interesați!”

Pachetul majoritar de acțiuni al clubului Dinamo a fost preluat recent de compania Red&White, reprezentată de Eugen Gheorghe Voicu și Andrei Nicolescu.

Cei doi au anunțat că, pe lângă investițiile care vor fi făcute la club în următorii ani, au de gând să aducă și alți investitori lângă echipă.

Valeriu Iftime: ”Dacă nu ar fi acea datorie istorică, am fi mulți interesați să investim la Dinamo!”

 

Numele lui Valeriu Iftime, patronul de la FC Botoșani, a fost în mai multe rânduri legat de clubul Dinamo, însă niciodată nu s-a concretizat.

Întrebat dacă va investi la un moment dat în clubul bucureștean, Iftime a dat cărțile pe față și a explicat că, cel puțin deocamdată, nu există nicio șansă să devină investitor la Dinamo.

”Nu este un subiect pe care trebuie să îl dezvoltăm acum, pentru că nu are substrat, nu are substanță. Când o echipă de fotbal joacă cu casa închisă, cine vrea să investească în fotbal trebuie să fie orb să nu vadă o asemenea oportunitate.

Numai că, luând cazul Rapidului, care și în Liga 3 și în Liga 2 a jucat cu casa închisă, această rețetă trebuia reprodusă și la Dinamo. Dacă Dinamo nu ar avea acea datorie istorică, sunt absolut convins că, nu doar eu, am fi mulți interesați să investim la Dinamo. Dar cu datoria istorică de aproape 8 milioane, e aproape imposibil pentru cineva ca mine sau ca alții să încerce să vină și să pună lucrurile la punct”, a spus Valeriu Iftime la emisiunea Liga Digi Sport.

Andrei Nicolescu: "Ne vom concentra pe organizarea administrativă a clubului"

Andrei Nicolescu, noul președinte - director general al clubului Dinamo, a precizat că prioritatea este reorganizarea clubului și ieșirea din insolvență.

"E o onoare să fiu aici, e un club important și creează emoție un astfel de moment. Vrem să facem pași esențiali pentru ca acest club să se reorganizeze. În viitorul apropiat ne vom focusa pe organizarea administrativă a clubului, apoi pe organizarea sportivă. Există trei piloni esențiali pentru managementul imediat al clubului.

Din punctul nostru de vedere, e mult mai importantă eficienta utilizare a banilor. Ăsta trebuie să fie dezideratul tuturor care se gândesc cum iese Dinamo din insolvență. Orice sumă ar fi necesară ieșirii din insolvență, ea trebuie să fie utilizată corect.

Este vorba despre o investiție de 12 milioane de euro ca business plan. Nu înseamnă că cele 12 milioane de euro vor fi bagați imediat, asta nu are sens. Nu are sens să investim zece milioane de euro pentru transferuri în vară", a spus Andrei Nicolescu.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Surse: PSD a decis să-l propună pe Sorin Grindeanu premier!

astăzi, 13:06

Partidele din fosta coaliție se pregătesc de negocieri după ce președintele Nicușor Dan le-a pasat responsabilitatea de a găsi o formulă de guvernare. Biroul Permanent Naţional al PSD s-a r...

Familia din Botoșani o caută: Mariana se află la muncă în Italia, dar de cinci zile nu mai poate fi contactată!

astăzi, 12:49

De mai bine de cinci zile, nimeni din familie nu mai reușește să ia legătura cu ea, astfel că s-a solicitat sprijinul Poliției. Mariana Buterchi are 48 de ani, s-a născut în Sucea...

Messi împlinește astăzi 39 de ani: „Dumnezeu mi-a dat totul și să-i cer să joc la încă un Mondial ar fi prea mult!”

astăzi, 12:39

Lionel Messi, căpitanul Argentinei, împlinește astăzi 39 de ani, iar cel mai bun marcator din istoria Cupei Mondiale spune că nu își dorește decât „sănătate pentru mine...