România va stabili un nou record mondial, prin numărul impresionant de copii ce vor asista la meciul cu Norvegia, pe Arena Națională

România este pe cale să stabilescă un nou record mondial, la meciul România-Norvegia. Mai exact, Arena Națională va fi împânzită de spectatori sub 14 ani, ca urmare a unei sancțiuni pe care Federația Română de Fotbal a primit-o din partea UEFA. Situația, însă, pare să se răstoarne în favoarea tricolorului.

Ca urmare a incidentelor din tribune în timpul meciurilor cu Spania și cu Malta, FRF trebuie să achite 83.000 de mii de euro, pentru scandalurle rasiste pe care suporterii români le-au provocat. Pe lângă această măsură, Comisia de Disciplină a UEFA a hotărât ca meciul cu Norvegia să fie unul cu porțile închise, doar cu copii în tribune.

 

Măsura din urmă este, însă, pretextul care ar putea crea primul record mondial al României în acest sens.

Miercuri, FRF a anunțat că 26.414 de copii sub 14 ani sunt înscriși pentru a viziona partida cu Norvegia. Astfel, cea mai mare prezență din toate timpurile pentru meciurile la care au acces doar copii, deținut până acum de Serbia, în meciul Partizan Belgrad – AZ Alkmaar, va fi doborât de meciul românilor cu Norvegia.

Disputa, care contează pentru preliminarele Euro 2020, se va desfășura miercuri, 15 octombrie, de la ora 21:45. Până atunci, prognozele arată că peste 30.000 de copii vor fi prezenți la spectacolul sportiv.

Conform regulamentului, fiecare grup organizat de 10 copii trebuie însoțit de un cadru didactic sau antrenor. Spre exemplu, la 23 de copii dintr-o unitate, sunt necesari 3 însoțitori. Intrarea este gratuită pentru copii și însoțitori.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Un șofer care nu a oprit la semnalul polițiștilor și nu a vrut să coopereze a fost amendat cu peste 3.000 de lei!

astăzi, 14:49

La data de 26 iunie 2026, polițiștii din cadrul Secției de Poliție Rurală nr. 10 Ștefănești, aflați în exercitarea atribuțiilor de serviciu pe drumul județean DJ 294B, în comuna...

Un șofer din Dorohoi făcea drift-uri cu mașina în timp ce era beat!

astăzi, 14:19

La data de 27 iunie 2026, polițiștii din cadrul Biroului Rutier Dorohoi au oprit pentru control, pe o stradă din municipiul Dorohoi, un autoturism al cărui conducător auto efectua derapaje contro...

Mesajul Nova Apaserv în contextul caniculei către cetățeni: „Apel la responsabilitate, pentru ca serviciul cu apă să poată fi asigurat”

astăzi, 13:20

În contextul temperaturilor ridicate și al creșterii semnificative a consumului de apă, S.C. Nova Apaserv S.A. adresează tuturor utilizatorilor un apel la responsabilitate, pentru ca servici...