Claudiu Petrila, extrema stânga de la Rapid, a avut o ocazie uriașă în minutul 20 al meciului cu FC Botoșani.
Totul a pornit după o pasă din jumătatea Rapidului pentru Dobre, care a avansat spre poarta lui Anestis. Extrema dreapta a echipei din Giulești nu a șutat, alegând să paseze printre doi adversari, în fața porții, scrie gsp.
Mingea a ajuns la Petrila, care a avut toată poarta goală în față. Jucătorul Rapidului a oferit apoi un moment care va face înconjurul lumii. A trimis pe lângă poartă, la colțul scurt, nereușind să plaseze balonul în cei 7 metri dintre cele două bare.
Anestis, portarul echipei botoșănene, nu avea nicio șansă, fiind departe de poartă. Petrila nu a reușit să profite și să deschidă scorul. Faza ar fi fost verificată la VAR, Dobre fiind în poziție suspectă de ofsaid în momentul în care a primit pasa.
„Ratarea secolului pentru Petrila”, a exclamat în direct comentatorul Digi Sport, George Dobre.
Înainte de meciul cu Botoșani, Petrila avea 3 goluri marcate în campionat, în 16 partide jucate.
