Medalie de argint cucerită de botoşănencele Ioana Crăciun şi Camelia Lupaşcu la Mondialele de canotaj!

Echipajul feminin de 8+1 al României a câştigat medalia de argint la Campionatul Mondial de canotaj de la Chungju (Coreea de Sud), transmite Mediafax.

Echipajul feminin de 8+1 al României este compus din Cristina Ilie, Cristina Grigoraş, Camelia Lupaşcu, Roxana Cogianu, Nicoleta Albu, Ioana Crăciun, Andreea Boghian, Ionela Zaharia şi Daniela Druncea.

Echipajul României a terminat proba cu timpul de 6.07.04, câştigatoare fiind SUA, iar locul trei revenind Canadei.

Aceasta este a doua medalie obţinută de România la CM, după argintul de sâmbătă la dublu rame fără cârmaci, cu Roxana Cogianu şi Nicoleta Albu. Cogianu şi Albu au fost cronometrate cu timpul de 7:25.75.

Proba a fost câştigată de britanicele Helen Glover şi Polly Swann (7:22.82).

Sursa: Realitatea.net

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Accident, duminică dimineață. Un bărbat a intrat cu mașina în șanț la ieșire din Botoșani!

astăzi, 08:34

O persoană a ajuns la spital în urma unui accident rutier produs la ieșirea din municipiul Botoșani spre Răchiți, în urmă cu puțin timp. În eveniment a fost implicat un singur...

Aducerea moaştelor Sf. Mc. doctori fără de arginţi Chir şi Ioan (Dezlegare la peşte)

astăzi, 08:00

Aducerea moaştelor Sfinţilor Mucenici doctori fără de arginţi Chir şi Ioan (412) - aceşti Sfinţi sunt sărbătoriţi şi pe 31 ianuarie, la ziua martiriului lor. Sfântul Chir era din ...

Emoții pentru absolvenții de liceu: De LUNI încep probele scrise la Bacalaureat!

Saturday, 27 June 2026

La nivelul județului Botoșani, probele scrise din prima sesiune (iunie-iulie) a examenului național de bacalaureat 2026 se vor desfășura în perioada 29 iunie – 2 iulie în 9 cent...