„Mă bucur că au luat bătaie!”- Valeriu Iftime, bucuros după ultima etapă!

"Vreau să îi ajung din urmă și să urc pe locul 7. Nu este vorba doar de cupele europene, dar și de bani. Diferența dintre locul 7 și locul 8 este o sumă considerabilă de bani, câteva mii de euro."

Valeriu Iftime (64 ani), patronul de la FC Botoșani, a evaluat șansele formației sale de a prinde locul 7 în play-out-ul Superligii României și a comentat în termeni duri erorile de arbitraj din ultimul timp în campionat.

Valeriu Iftime a spus că obiectivul principal este clasarea pe primul loc al play-off-ului și că s-a bucurat de faptul că Hermannstadt a pierdut cu Gloria Buzău, duminică, 0-2. Finanțatorul moldovenilor a comentat și despre problemele de arbitraj din Superligă, scrie gsp.ro.

 

„M-am bucurat că a luat bătaie Hermannstadt. Vreau să îi ajung din urmă și să urc pe locul 7. Nu este vorba doar de cupele europene, dar și de bani. Diferența dintre locul 7 și locul 8 este o sumă considerabilă de bani, câteva mii de euro.

(n.r. - despre Hermannstadt) Eu nu cred că ei au motivație. Pur și simplu, faptul că nu poți să ajungi în cupele europene este un factor. Sunt niște rezultate care sunt cumva întoarse. Nimeni nu se aștepta ca Hermannstadt să ia bătaie.

Am făcut toată situația financiară în ianuarie, ca să nu am datorii. Știu foarte bine că echipa mea este curată. Am plătit tot ce era de plătit.

Legat de arbitrajul din ultima vreme, m-am uitat la FCSB - Universitatea Cluj și sunt de părere că nu ai cum să faci o asemenea greșeală (n.r. - penalty-ul acordat celor de la FCSB). Din acea cauză, s-a distrus tot meciul.

Și la noi au fost probleme. M-a deranjat foarte mult Istvan Kovacs. În deplasarea de la Arad, s-au dictat atât primul penalty, cât și cartonașul roșu, pe nemeritate. Am înțeles, faci o greșeală, două, dar nu ai cum să distrugi un meci în asemenea manieră.

Istvan Kovacs a fost în camera VAR. Înțeleg, din teren poate nu se vede atât de clar, dar să vezi reluările și să nu intervii, atunci e grav. Problema principală a fotbalului românesc este arbitrajul”, a declarat Valeriu Iftime, conform SportTotalFm. Ro.

Venirea lui Leo Grozavu la FC Botoșani a adus un plus considerabil echipei. Moldovenii au stat mare parte din acest sezon pe locurile retrogradabile, însă forma bună din ultima vreme (o singură înfrângere în ultimele cinci meciuri) i-a plasat pe locul 10.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Așa arată o căsnicie reușită!

astăzi, 07:15

- Daca o femeie vrea sa aiba o casnicie reusita trebuie sa se poarte cu barbatul ei ca si cu un caine. – Cum asa? – Asa bine: sa-i dea mancare de trei ori pe zi, sa-l mangaie si sa-l ali...

Calendar ortodox, 23 iunie: Sfânta Muceniţă Agripina; Sfântul Sfinţit Mucenic Aristocle preotul

astăzi, 07:00

Sfânta fecioară Agripina (†257) s-a născut şi crescut la Roma şi, tânără fiind, pe mulţi păgâni îi învăţa să se lepede de idoli şi să se închine...

Guvernul Veștea a picat la vot!

Monday, 22 June 2026

Guvernul lui Adrian Veștea a picat, deoarece nu a întrunit numărul de voturi necesare. Guvernul Veștea, care avea nevoie de cel puțin 233 de voturi, a primit doar 189, mult sub cele 233 n...