Leo Grozavu nu a găsit explicații pentru înfrângerea cu Sepsi, după ce Botoșani a dominat prima repriză: „Am capotat, nu știu de ce”!

FC Botoșani a pierdut categoric, în deplasare, cu Sepsi, iar antrenorul Leo Grozavu nu a găsit explicații pentru înfrângere.

Sepsi a învins FC Botoșani cu 2-0, pe teren propriu, în etapa 8 a play-out-ului Superligii, predând locul de baraj Unirii Slobozia.

FC Botoșani a dominat catergoric prima repriză cu Sepsi, iar Leo Grozavu nu înțelege de ce echipa a pierdut atât de catergoric

Golurile au fost marcate de Siger (71) şi Matei (82). Prima repriză a fost dominată clar de formația oaspete, dar jucătorii pregătiți de Leo Grozavu au ratat incredibil.

„Aici cred că s-a făcut diferența, nu la altceva. Multe dueluri unele la limita regulamentului, altele peste. Noi nu am arătat ca o echipă care vrea să se salveze. Tot ce am încercat toată săptămâna nu a funcționat și asta este consecința. Sunt puțin dezamăgit de ce am arătat ca determinare, dar mai este o etapă. Nu pot să spun că am fost debusolați, pentru că adversarul nu ne-a surprins, în afară de determinare. Unii jucăptori nu au fost pregătiți mental. Asta înseamnă play-out-ul, luptă. Toate meciurile sunt cu miză, nu doar unele. Am pierdut multe puncte aiurea, din vina noastră. Azi am pierdut la determinare. Am pierdut la Arad cu penalty în minutul 87, la Oțelul cu eliminare în minutul 5, meci cu cântec. Dar în multe jocuri greșelile le-am făcut noi. Noi suntem principalii vinovați. Mai este un meci, cineva trebuie să retrogradeze, cineva trebuie să se salveze. Trebuie să arătăm altfel decât azi. Așa a fost și anul trecut, s-a luptat până la ultima etapă. Nu ne rămâne decât să demonstrăm pe teren că merităm în prima divizie, cu sau fără baraj.

 

Știam de la început, când am venit. Dacă nu iei multe puncte în campionatul regulat, e mai greu în play-out. Am capotat, nu știu de ce”, a spus Grozavu, la primasport.

„Nu am contat în repriza a doua. Am avut ocazii în prima, trebuia să le fructificăm, ne-a apăsat că nu am marcat. După pauză am căzut. Am sperat prea mult în egal, nu am forțat, am pierdut mingea la mijlocul terenului, am pasat la ce-o fi. Norocul nu vine dacă nu ți-l creezi.

După ce primești un gol la fază fixă vrei să atacă, să revii, dar nu am putut. Ne doream cel puțin pentru a rezolva retrogradarea directă. Să vedem ce facem în următorul meci.

Emoții aveam și dacă am fi învins. Noi tot facem calcule, dar nu și ce trebuie. Nu mă interesează ce avem nevoie în ultima etapă, nu mai fac caulcule. Trebuie să jucăm fotbal, nu la ce-o fi”, a completat Paul Iacob.

În ultima etapă din play-out, FC Botoșani joacă acasă cu FC Hermannstadt, care miercuri, 14 mai, dispută finala Cupei României.

 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Guvernul Veștea a picat la vot!

Monday, 22 June 2026

Guvernul lui Adrian Veștea a picat, deoarece nu a întrunit numărul de voturi necesare. Guvernul Veștea, care avea nevoie de cel puțin 233 de voturi, a primit doar 189, mult sub cele 233 n...

Eduard Mititelu, aviz favorabil în comisii pentru mandatul de ministru delegat pentru Transformare Digitală: ”Sper ca, de mâine, să ne apucăm de treabă!”

Monday, 22 June 2026

Deputatul liberal Eduard Mititelu a primit aviz favorabil din partea comisiilor din Camera Deputaților și Senat, pentru ocuparea funcției de ministru delegat pentru Transformare Digitală. &rdqu...

Pașaport către viitor: 260 de tineri au susținut examene Cambridge la Cambridge Star!

Monday, 22 June 2026

În weekendul tocmai încheiat, 20-21 iunie, porțile Cambridge Star s-au deschis pentru 260 de copii și adolescenți care au ales să își transforme pasiunea pentru limba engleză &...