Jucatorii de la FC Botosani au intrat in greva japoneza

Cu doar două etape înainte de finalul acestei ediţii de campionat, situaţia este din ce în ce mai tensionată la FC Botoşani. Nemulţumiţi că nu şi-au primit banii de două luni (n.r – o rată contractuală şi trei prime), jucătorii au ales să organizeze o grevă japoneză, unii dintre ei purtând banderole albe pe braţ la antrenamentul condus marţi, de Cristian Popovici. Chiar dacă, spuneau în glumă că sunt toţi "căpitani", unii au recunoscut că le este teamă că, după ce se va termina campionatul, conducerea FC Botoşani va "uita" să le dea banii. Fotbaliştii spun că s-au săturat să tot fie duşi de nas, marţi fiind ziua în care acţionarii ar fi trebuit să-i plătească aşa cum au promis. În cadrul unei şedinţe fulger în vestiar, jucătorii şi-au spus nemulţumirile în faţa conducerii şi au ameninţat că, dacă nu-şi vor primi banii, vor depune memorii la Federaţia Română de Fotbal (FRF) prin care vor cere să fie declaraţi liberi de contract. "Le-am spus că pot să facă ce vor. Dacă vor să se antreneze, să o facă, dacă vor să joace sâmbătă, cu Snagov, la fel, să o facă, e decizia lor. M-am săturat să vin la stadion şi să le dau explicaţii. Ei nu înţeleg că încă nu au intrat banii în cont şi chiar nu avem bani", a declarat Cornel Şfaiţer, vicepreşedintele Consiliului de Administraţie (CA) al FC Botoşani.

Acţionarul majoritar al FC Botoşani, Valeriu Iftime, le-a cerut jucătorilor răbdare, asigurându-i că îşi vor primi toate drepturile financiare, după ce la club vor ajunge banii pe transferurile lui Marius Matei la Oţelul Galaţi, Seydou Kone la Internaţional Curtea de Argeş, Paul Papp şi Marius Ştefoi la FC Vaslui. "Nu le cer decât să aştepte două săptămâni. Cine are răbdare, bine, cine nu, e liber să plece. Dacă nu vor, nu au decât să-şi depună memorii şi să se ducă unde vor ei, însă dacă vor face asta, nu vor mai vedea niciun leu. Nu exclud varianta ca, în cazul în care o parte dintre ei vor refuza să joace cu Snagov, să băgăm în teren mai mulţi juniori", a afirmat Iftime.

Singurul care a considerat protestul o glumă a fost Dumitru Brânză, directorul executiv al clubului. "Mă speriam dacă făceau greva foamei, pentru că greva românească e greva foamei. Ce e aia grevă japoneză, că nu înţeleg? Contractele le vor primi. Când nu au avut rezultate, noi am protestat, i-am sancţionat? Timpul va decide tot. Nu s-a speriat nimeni că au protestat astfel", a spus Dumitru Brânză.

 

Fiecare dintre fotbaliştii botoşăneni are de primit câte 3.000 de lei doar în contul primelor.

Valeriu Iftime: "Să se ducă unde vor ei"

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...