Iftime vrea doi jucători de la FCSB. ”Nu sunt atât de sărac, nici așa de bogat!”

Valeriu Iftime, conducătorul celor de la FC Botoșani, a anunțat faptul că este dispus să transfere doi jucători de la FCSB.

Iftime vrea doi jucători de la FCSB. ”Nu sunt atât de sărac, nici așa de bogat!”

   Foto: gsp.ro

Este vorba despre atacantul Daniel Popa (29 de ani) și Luis Phelipe (23 de ani), extrema stângă.

FCSB a învins-o duminică pe FC Botoșani, scor 2-1, în etapa 19 din Superliga. A doua zi după meci, Iftime a anunțat faptul că este dispus să-i transfere pe cei doi în cazul în care Gigi Becali își va da acordul.

„Dacă domnul Becali îi dă «bilet de trecere»”

Dacă Luis Phelipe n-a mai îmbrăcat tricoul celor de la Botoșani până acum, Daniel Popa s-ar putea întoarce la formația din Moldova. În sezonul 2017-2018, vârful a fost împrumutat de Dinamo, echipa pentru care evolua la acea vreme, chiar la Botoșani, scrie gsp.ro.

 

Doar 21 de ani avea atunci actualul atacant al celor de la FCSB, extrem de tentant pentru finanțatorul celor de la Botoșani.

„Ce jucători să le mai dau? Am de luat dacă e ceva. Sigur că i-aș lua pe Edjouma, Tănase (n.r. - râde). Să mă trezesc? Da, poate că un vârf de atac de acolo, care nu prea joacă, Popa de exemplu. A mai fost la noi (n.r. - sezonul 2017-2018). Dinamo l-a adus în Liga 1.

Nu vorbesc încă cu domnul Becali pentru că e băgat în politică, e încurcat în socotelile «auriste». Eu o să vorbesc cu Liviu (n.r. - Ciobotariu, antrenorul celor de la Botoșani). Căutăm vârf de atac, avem niște soluții din străinătate, dar eu nu mai vreau să iau sub formă de împrumut.

Dacă aș găsi un fotbalist da, dacă domnul Becali îi dă «bilet de trecere» cu bacul lui Popa, eu îl iau la facultate. Nu, împrumut nu, doar definitiv. Pe nimeni împrumut, pentru că vreau să fie jucătorul meu.

Nu sunt atât de sărac, nici așa de bogat, sunt un om normal. Echipa asta se poate susține chiar dacă n-am vândut nimic. Asta înseamnă să cheltui aproximativ patru milioane de euro pe an, ceea ce este extrem de mult, oricâți bani ai avea.

Nu mă plâng, asta este realitatea. Mi-am asumat-o și împreună cu asociații mei mergem mai departe. Și Luis Phelipe e interesant, am vorbit cu impresarul despre el. Dacă i-ar da drumul, eu vreau să-l iau. Cam cinci milioane de euro a băgat Gigi Becali în Botoșani (n.r. - prin cumpărare de jucători). A luat și la pachet, și degeaba”, a declarat Valeriu Iftime, pentru Fanatik.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Alertă alimentară în două supermarketuri: Produs retras din Lidl și Kaufland!

astăzi, 09:05

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor îi îndeamnă pe consumatori să verifice produsele cumpărate și să nu le consume dacă fac parte din lotu...

Astăzi are loc tragerea la sorţi a Superligii: Vom afla programarea meciurilor FC Botoșani în sezonul 2026/2027!

astăzi, 08:56

Tragerea la sorţi a programului ediţiei 2026-2027 a SuperLigii României va avea loc astăzi, de la ora 15.00, la hotelul Marriott din Bucureşti. Echipele care vor evolua în Superlig...

„Ștefan Luchian – 110 ani de nemurire prin artă” la Muzeul „Ștefan Luchian” din Ștefănești!

astăzi, 08:23

Duminică, 28 iunie 2026, Muzeul „Ștefan Luchian” din Ștefănești organizează un eveniment comemorativ dedicat împlinirii a 110 ani de la moartea marelui pictor român Ștef...