Iftime nu s-a uitat la meciul cu Oțelul: ”Am avut o ședință de partid destul de discretă!” / ”Lucrurile sunt grave!”

Valeriu Iftime a avut o reacție în forță, după ce FC Botoșani a ajuns la șase meciuri consecutive fără victorie în campionat.

Luni, FC Botoșani a remizat, acasă, cu Oțelul Galați, scor 0-0, în cadrul etapei a 24-a din Superliga. În urma acestui rezultat, formația moldavă urcă pe locul 5 în Superliga, cu 39 de puncte, la egalitate cu U Cluj, însă cu un golaveraj mai bun.

Finanțatorul lui FC Botoșani susține că echipa sa traversează o perioadă dificilă și se teme că ar putea rata calificarea în play-off, după ce, timp de mai multe etape, s-a aflat pe primul loc.

„N-am putut să văd meciul, pentru că am avut o ședință de partid destul de discretă și n-am avut cum să mă uit la televizor, decât în pauză. Mi-a spus cineva ce a fost. Da, pentru noi este un rezultat prost. Trebuia să câștigăm astăzi. Lucrurile sunt grave, dar Oțelul este o echipă bună în deplasare. De acum, trebuie să muncim mult. (n.r. este al șaselea meci consecutiv fără victorie în campionat) Da, începe să apese asta pe moral. Am înțeles că am avut și o bară… E vorba de încredere”, a declarat Valeriu Iftime, în exclusivitate, pentru ProSport.

 

„Totul este la limita hazardului”

„Acum, avem dreptul să dăm vina pe orice. Am dat vina pe ceață la meciul cu CFR Cluj, am dat vina pe gheață la meciul cu Csikszereda, unde trebuia să câștigăm. Nu pot să dau vina pe nimic la meciul cu Craiova, deoarece ăia sunt mai buni, dar puteam să jucăm mai bine cu ei. La meciul de astăzi, la minus 14 grade… e bine că nu am înghețat. În condițiile acestea de fotbal, dacă vrei să dai gol, trebuie să fii mai inspirat. Sincer, mă tem că am putea rata play-off-ul, deoarece nu ai nici argumente fotbalistice, nu ai nici terenuri și oricând se poate rupe ceva. Totul este și la limita hazardului. Eu zic că ne vom reveni”, a mai spus Valeriu Iftime.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Fondatorul Altex a cumpărat magazinul din Botoșani închiriat de Brico Depot!

astăzi, 09:23

Omul de afaceri Dan Ostahie a cumpărat de la antreprenorul sucevean Bogdan Lența, proprietarul producătorului de ambalaje de hârtie Alma Viva, magazinul închiriat de Brico Depot î...

AJPIS Botoșani a alimentat peste 29.000 de conturi pentru plata facturilor la energie!

astăzi, 08:57

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) Botoșani a efectuat plata pentru 29.584 beneficiari ai tichetului de energie, în valoare totală de 1.479.200 de lei. Bene...

Uniforma școlară ar putea deveni obligatorie. Autoritățile ar urma să le dea și bani părinților care nu-și permit!

astăzi, 08:36

Un proiect de lege depus la Senat propune ca uniforma școlară să devină obligatorie în învățământul preuniversitar de stat din România, schimbând reglementarea act...