Iftime, în ”pană de 5 milioane de euro”: ”E o situație grea la mine, nu mă ajută nimeni de aici. Zero stadion, zero ajutor!”

Miercuri, 18 decembrie, Genoa a anunțat oficial faptul că Dan Șucu a preluat 77% din acțiunile clubului și a devenit majoritar.

Iftime, în ”pană de 5 milioane de euro”: ”E o situație grea la mine, nu mă ajută nimeni de aici. Zero stadion, zero ajutor!”

   Foto; sportpesurse.ro

La o zi după marele anunț făcut de Genoa, Valeriu Iftime a comentat afacerea făcută de Dan Șucu. Pentru patronul de la FC Botoșani, lucrurile sunt puțin neclare și nu înțelege ce l-a făcut pe finanțatorul Rapidului să își investească banii în Serie A.

Totodată, Valeriu Iftime a dezvăluit ce gaură are la FC Botoșani, dar și faptul că nu a fost tentat niciodată să investească la un club din străinătate.

„E foarte bine dacă a făcut asta. E lucru mare dacă Dan Șucu are bani să investească în fotbal. Bănuiesc că o face într-un mod calculat. A investi în fotbalul italian nu este ușor. În România nu este deloc profitabil, iar în Italia pare că este la fel. Îl felicit și îi urez baftă.

 

Cumva, leagă fotbalul nostru de cel italian. Are anumite interese de a lega fotbalul din est de cel din Italia. Pentru mine e mega-surprinzător ce face domul Șucu, dar sunt calculele dânsului. Eu cred că și la Rapid pierde bani, în condițiile în care clubul nu are cum să-i producă. Faptul că intră și în fotbalul din Italia este neclar pentru mine. Asta că a avansat banii, că a virat anumite sume e greu de spus.

(n.r. dacă a fost tentat să investească în străinătate) Nu, nu, pe cuvânt. Nu mă mai tentează deloc, mai ales fotbalul românesc. E o situație grea la mine, nu mă ajută nimeni de aici. Zero stadion, zero ajutor. Când ai pană de 4-5 milioane de euro în fotbal este greu să faci ceva. Asta e viața”, a spus Valeriu Iftime, pentru Sportpesurse.ro.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Una dintre cele mai mari pensii din România, încasată de o botoșăneancă!

astăzi, 13:02

Renate Weber, venituri record de la stat Renate Weber, care ocupă funcția de Avocat al Poporului deși mandatul său a expirat de peste 2 ani, încasează una dintre cele mai mari pensii din...

Frații Pavăl au trecut și de ultimul obstacol în calea preluării Carrefour România!

astăzi, 12:26

Consiliul Concurenței a autorizat tranzacția prin care Pavăl Holding intenționează să preia grupul Carrefour în România, se arată într-un comunicat de presă al instituției. ...

Va sta 3 ani și 5 luni în celulă: Botoșănean condamnat pentru act sexual cu minor!

astăzi, 11:51

Polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale – Compartimentul Urmăriri au identificat un tânăr de 31 de ani, din municipiul Botoșani, condamnat la închisoare cu ...