Iftime: ”Dacă nu batem cu Galați, înseamnă că suntem o echipă care joacă din amintiri!”

Universitatea Craiova a revenit pe prima poziție din SuperLiga, după victoria de sâmbătă seară, din Bănie, 2-0 cu FC Botoșani, la capătul unui meci care a avut parte și de momente tensionate, care au iscat și multe discuții.

Una dintre ele s-a petrecut în minutul 28, atunci când arbitrul Marcel Bîrsan i-a acordat un cartonaș galben lui Ștefan Baiaram. De unde a plecat totul? Fotbalistul oltenilor, bine deschis în adâncime de Anzor, a plecat spre careul botoșănenilor, flancat de Pavlovic. A rezultat un duel umăr la umăr, în urma căruia fotbalistul oaspeților a căzut.

 

”Centralul” a acordat lovitură liberă, moment în care Baiaram ”a explodat” și i-a reproșat arbitrului că nu trebuia să fluiere. Bîrsan nu a ”digerat” comportamentul jucătorului și i-a acordat cartonaș galben.

”Râd englezii de noi la faultul ăla”

Faza cu pricina l-a făcut până și pe Valeriu Iftime, finanțatorul celor de la Botoșani, să reacționeze și să spună că arbitrul a greșit. ”Chiar nu mi se pare fault acolo. Bîrsan a fost un arbitru bun, chiar dacă îl criticau înainte. Râd englezii de noi la faultul ăla (n.r. când a luat Baiaram galben pentru proteste)”, a spus Iftime, într-o intervenție în exclusivitate, acordată în cadrul emisiunii Fotbal Club, de la Digi Sport.

”Contează că n-o să stea Leo pe bancă!”

”Dacă nu batem cu Galați, înseamnă că suntem o echipă care joacă din amintiri. Acum nu mai avem șansă. Înainte, aveam o ocazie și dădeam două goluri. A fost și bara lui Mailat.

Craiova e o echipă bună, doar că noi chiar nu ne-am mișcat rău. Știam că ideea era să-i surprindem pe contraatac, să jucăm în viteză. Mă uit și la golul doi, ce să mai zic. Asta e.

E clar că ne apasă ce am făcut până acum și e greu să ne revenim. Contează că n-o să stea Leo pe bancă, dar eu nu cred că e atât de important ca antrenorul să stea acolo.

Doar își face nervi, îi crește tensiunea. Pe bancă ce să faci? Doar schimbări. Da, dacă patronul e bun, nici schimbările nu le faci”, a mai spus Iftime.

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Fondatorul Altex a cumpărat magazinul din Botoșani închiriat de Brico Depot!

astăzi, 09:23

Omul de afaceri Dan Ostahie a cumpărat de la antreprenorul sucevean Bogdan Lența, proprietarul producătorului de ambalaje de hârtie Alma Viva, magazinul închiriat de Brico Depot î...

AJPIS Botoșani a alimentat peste 29.000 de conturi pentru plata facturilor la energie!

astăzi, 08:57

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) Botoșani a efectuat plata pentru 29.584 beneficiari ai tichetului de energie, în valoare totală de 1.479.200 de lei. Bene...

Uniforma școlară ar putea deveni obligatorie. Autoritățile ar urma să le dea și bani părinților care nu-și permit!

astăzi, 08:36

Un proiect de lege depus la Senat propune ca uniforma școlară să devină obligatorie în învățământul preuniversitar de stat din România, schimbând reglementarea act...