Iftime caută antrenor pentru FC Botoșani. ”Bogdan oricum e plecat!”

Superliga a început de abia două săptămâni, însă Bogdan Andone ar putea fi deja demis după rezultatele mult sub așteptări. Patronul i-ar fi găsit deja înlocuitor.

Iftime caută antrenor pentru FC Botoșani. ”Bogdan oricum e plecat!”

 Valeriu Iftime  

FC Botoșani are un început dezastruos de Superligă. Moldovenii au pierdut primele două meciuri, cu Poli Iași și Oțelul Galați.

În stagiunea precedentă, botoșănenii s-au salvat de la retrogradare la baraj. Ei au câștigat cu 2-0 la general împotriva celor de la FC Mioveni. Startul de sezon este unul îngrijorător, iar antrenorul echipei, Bogdan Andone, ar putea fi găsit țap ispășitor.

Din informațiile FANATIK, Bogdan Andone ar putea fi demis chiar astăzi, pe 22 iulie. Patronul echipei i-a găsit deja înlocuitor. Liviu Ciobotariu a fost contactat deja de Valeriu Iftime și, în perioada următoare, ar urma să fie numit principal la Botoșani.

 

Bogdan Andone a fost sunat de reporteri, însă n-a răspuns apelurilor repetate ale jurnaliștilor. „Nu pot să vorbesc acum despre asta. Bogdan oricum e plecat”, a fost declarația scurtă la care s-a rezumat Valeriu Iftime pentru FANATIK.

Liviu Ciobotariu a rămas fără echipă din 2023, după despărțirea de Sepsi Sf. Gheorghe. La echipa din Covasna, antrenorul a avut un început de sezon impresionant și a reușit performanțe chiar și în cupele europene. Treptat însă, rezultatele au încetat să apară, iar în locul său a fost adus Bernd Storck.

Valeriu Iftime nu l-a iertat pe Andone pentru criza de nervi

Bogdan Andone a fost cel care i-a salvat pe botoșăneni în sezonul trecut. Moldovenii au reușit o revenire de senzație, deși nimeni nu le mai dădea șanse, și s-au calificat la baraj. Acolo au trecut fără mari probleme de FC Mioveni.

Acum însă, Bogdan Andone pare că a rămas fără soluții. Antrenorul a fost amendat și a primit o suspendare de 4 etape după ieșirea nervoasă pe care a avut-o în meciul cu Oțelul Galați din prima etapă. Atunci, tehnicianul a răbufnit la adresa arbitrului și a fost cu greu scos de pe teren.

Valeriu Iftime a declarat că a fost dezamăgit de felul în care Bogdan Andone a reacționat și a precizat că antrenorul va plăti pentru ieșirea sa nervoasă. Este posibil ca acesta să fie unul dintre motivele rupturii dintre tehnician și patronul echipei.

“Eu nu m-am supărat pe Bogdan Andone, eu m-am supărat pe omul ăla care nu era Bogdan Andone, care era nevos şi vocifera la arbitru. Păcat. Bogdan Andone nu e deloc aşa. E un tip absolut senzaţional. Îmi place tare, tare de el. Nu credeam că poate să facă aşa ceva. Eu nu cred că el e Bogdan. Pe de altă parte, am mai vorbit cu el, a zis că îi pare rău.  Cine plătește amenzile? De obicei patronul, de când lumea, dar, de data asta, o să plătească Bogdan că e bărbat. Nu-l mai las”, a explicat Valeriu Iftime la Prima Sport.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Viață sfârșită la 28 de ani în ”Zidul Morții”

astăzi, 09:23

În jurul orei 5.30 dimineață, s-a anunțat că un autoturism VW a intrat violent în zidul amenajării rutiere. La fața locului au intervenit pompierii militari de la Detașamentul Su...

Alertă alimentară în două supermarketuri: Produs retras din Lidl și Kaufland!

astăzi, 09:05

Autoritatea Națională Sanitară Veterinară și pentru Siguranța Alimentelor îi îndeamnă pe consumatori să verifice produsele cumpărate și să nu le consume dacă fac parte din lotu...

Astăzi are loc tragerea la sorţi a Superligii: Vom afla programarea meciurilor FC Botoșani în sezonul 2026/2027!

astăzi, 08:56

Tragerea la sorţi a programului ediţiei 2026-2027 a SuperLigii României va avea loc astăzi, de la ora 15.00, la hotelul Marriott din Bucureşti. Echipele care vor evolua în Superlig...