Dan Alexa, supărat după FC Botoșani – Rapid, dar nu din cauza eșecului: „Mai mult decât rezultatul, asta mă îngrijorează!”

Dan Alexa, antrenorul echipei FC Botoșani, s-a declarat îngrijorat după înfrângerea cu Rapid București din Cupa României.

Meciul dintre FC Botoșani și Rapid București s-a disputat joi seară, în cadrul primei etape a grupelor Cupei României și s-a încheiat cu victoria giuleștenilor, scor 3-1, după golurile marcate de către Cristea (min. 17), Iacob (min. 21) și Pănoiu (min. 53). Pentru moldoveni, a înscris Casap, în minutul 81.

 

După această partidă, Dan Alexa s-a declarat îngrijorat de accidentările iscate în timpul jocului. Drole și Florescu l-au forțat pe antrenor să îi scoată de pe teren după ce au acuzat probleme medicale.

Cred că analiza meciului e foarte simplă. Ocazii aparent identice de o parte și de alta, ei au dat gol, noi am ratat. Am avut foarte multe cornere, am avut lovituri libere, am ratat ocazii imense. Cred că aici s-a făcut diferența: în momente importante nu am reușit să dăm gol. Dar felicit Rapidul, o echipă foarte bine organizată, a făcut diferența când a trebuit. Mai mult decât rezultatul, mă îngrijorează accidentările. Sub nicio formă nu trebuia să avem doi accidentați după jocul ăsta. Asta este, de fapt, supărarea mea cea mai mare. Nu sunt mulțumit de jocul din primul sfert de oră. În rest, am avut cele mai multe situații de când am preluat echipa asta, dar nu e de ajuns. (n.r. despre golul marcat de către Carlo Casap) Da, e un jucător bun, mă bucur că a venit. E în urmă cu pregătirea. Mă bucur pentru el, e un jucător cu un caracter foarte frumos, e un campion al României. Sper să ne ajute în continuare. Îi felicit pe cei de la Rapid, pentru că au o echipă foarte bună și au meritat victoria”, a spus Dan Alexa, la flash-interviul de după meci, potrivit ProSport.ro.

„A fost un gol frumos, bineînțeles, mă bucur foarte mult, aveam nevoie de o astfel de reușită pentru a merge cu capul sus și să am încredere în viitor. Din păcate, nu a fost suficient și am pierdut. Sperăm în continuare să găsim victoria. Ne dorim foarte mult să câștigăm un meci. Nu avem victorii în acest sezon și ne lipsește acest lucru. Sperăm ca meciul următor să câștigăm la Craiova sau să scoatem un punct. Suntem fotbaliști, este normal să jucăm chiar și din trei în trei zile. Eu aleg mai mult meciul decât antrenamentul. (n.r. întrebat dacă l-a convins pe antrenor să îl titularizeze în meciul viitor) În fiecare meci trebuie să demonstrezi. Cred că e important să intri pe teren motivat și dacă vei arăta bine, cu siguranță vei juca și la meciul următor”, a spus Carlo Casap, la flash-interviul de după meci.

Sursa Foto: prosport.ro

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Vești bune de la Stânca! Nova Apaserv anunță când se va relua furnizarea apei!

Sunday, 28 June 2026

Nova Apaserv Botoșani informează utilizatorii că lucrările de remediere a avariei produse la conducta de aducțiune apă brută DN 560 din zona Stânca au fost finalizate, iar încep&aci...

Tragedie într-o localitate din Botoșani: Bărbat mort, după ce s-a răsturnat cu tractorul pe câmp!

Sunday, 28 June 2026

Un bărbat în vârstă de 34 de ani a murit după ce s-a răsturnat cu tractorul pe un câmp din localitatea Flămânzi. Tragedia s-a întâmplat în această după...

Ce spune conducerea CJ Botoșani, după ce mii de oameni au rămas fără apă din cauza unei avarii majore!

Sunday, 28 June 2026

O avarie majoră, apărută noaptea trecută, la Stânca, a lăsat fără apă la robinete mii de botoșăneni în contextul în care meteorologii au emis Cod Roșu de caniculă pâ...