Concluzia lui Liviu Ciobotariu: ”I-am respectat prea mult pe cei de la FCSB!” / ”Sunt dezamăgit!”

Liviu Ciobotariu (53 de ani), antrenorul celor de la FC Botoșani, a tras primele concluzii după FCSB - FC Botoșani 2-1, vorbind despre greșelile pe care echipa lui le-a făcut.

„Am fost temători, fără curaj, agresivitate sau personalitate. Am pierdut cu prea mare ușurință baloanele pe care l-am avut. Nu am pasat nici în lateral, nici înainte. O primă repriză foarte slabă din partea noastră, adversarul ne-a pus în mare dificultate, era și normal. FCSB, o echipă cu calitate superioară.

Dezamăgirea mea este că am început jocul foarte slab. Am avut trei mijlocași centrali, trebuia să acoperim mult mai bine zonele. Am studiat adversarul, mai ales că jucasem cu ei în urmă cu trei săptămâni. Știam că dacă nu vor avea culoar de pasă, vor juca în spatele nostru. Așa am și primit primul gol.

Fundașii centrali au stat avansați, iar Bîrligea este un jucător foarte periculos. Dacă îi dai spațiu, este foarte greu să îl oprești. Ne-am trezit puțin pe final, poate și pe fondul scorului. Ei aveau un avantaj de un gol și ne-au așteptat, însă în final, jocul nostru a arătat mai bine, am avut și două-trei situații. Ăsta este nivelul nostru, mergem în continuare. Trebuie să ne pregătim mult mai bine. Echipa a avut atitudine, agresivitate.

Am jucat la limită, în sensul bun al cuvântului. Sunt dezamăgit de acest aspect. Poți să pierzi, întâlnești un adversar puternic, însă modalitatea în care am început prima repriză nu este ok. Trebuie să lăsăm în urmă ce a fost și să ne gândim la ce va urma. Știm care ne este situația, însă clasamentul este echilibrat, diferența de puncte fiind mică.

Este important să acumulezi puncte. Toată lumea va face transferuri, se va întări. Lupta va fi mult mai strânsă, din punctul meu de vedere. Cred că ne-a fost teamă de miza partidei, însă și adversarul ne-a pus în dificultate. I-am respectat prea mult pe cei de la FCSB.

Mi se pare că pasează foarte bine, găsesc spații de pasare, au mijlocașii foarte mobili, tehnici. Și Dinamo sau Craiova mi se par echipe foarte bine pregătite. Nu pot spune care este cea mai bună, suntem abia la jumătatea campionatului. Lucrurile se pot schimba oricând”, a spus Ciobotariu, la finalul partidei, la Digi Sport.

În urma acestui rezultat, FCSB urcă, cel puțin provizoriu, pe primul loc în Superliga, cu 33 de puncte. De partea cealaltă, FC Botoșani este penultima în clasament, cu 18 puncte.

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Microbuz plin cu români, accident grav în Austria! Răsturnat între copaci după ce șoferul a pierdut controlul volanului

Friday, 26 June 2026

Opt cetățeni români au fost răniți într-un accident rutier produs în Austria, după ce microbuzul în care se aflau a ieșit de pe șosea și s-a prăbușit pe o pantă. ...

S-a tras la sorți programul noului sezon din Superliga. FC Botoșani joacă primul meci în deplasare!

Friday, 26 June 2026

Vineri, 26 iunie, la București a avut loc tragerea la sorți a programului competițional din Superligă, ediția 2026-2027. Echipele care vor evolua în Liga 1 în sezonul 2026/2027 sun...

Prezentul care batjocorește Cultura orașului: Mormântul unui mare muzicolog zace ”vandalizat, cu crucea sfărâmată, abandonat, neîngrijit și în paragină” în Cimitirul Eternitatea din Botoșani!

Friday, 26 June 2026

În luna mai a acestui an, prof. Vania Atudorei, trăitor în Canada, s-a întors în Botoșani, orașul natal, și a vizitat Cimitirul Eternitatea, loc în care își do...