Cheia e totuși Iftime

Cheia e totuși Iftime

 Valeriu Iftime  

Așa cum speram și cum scrisesem, anume că aștept ca FC Botoșani să urce pe locul 1 în Superliga, fenomenul s-a și produs, chiar dacă cu mult noroc și în urma unei partide în care actualul lider național n-a strălucit deloc, ba dimpotrivă: a făcut un meci slab, fotbaliștii fiind vădit marcați de importanța momentului.

Aș putea spune și că ploaia a avut rolul ei, în principiu fiind un obstacol în calea jocului în sine și implicit a spectacolului, dar să nu uităm și rolul decisiv al acesteia în stabilirea rezultatului final și a liderului, golul decisiv datorându-se terenului ud, pe care mingea a prins o traiectorie nefericită pentru portarul advers, după contactul cu gazonul.

 

Comentariile de după partidă, din studioul Digi sport, au avut aceeași notă ușor ironică la adresa botoșănenilor, ăia de la Digi fiind grețos de devotați (presupun că și ușor interesat) singurului patron din fotbal care poate spune acolo orice și oricâte prostii îl duce mintea, câtă o fi având: dl Gheorghe Becali.

În rest, mi s-a părut de-a dreptul nerușinat moderatorul, care pe un ton fals-nevinovat a grohăit că performanțele Botoșaniului coincid cu cele realizate în ultima vreme în politică de patronul echipei, Valeriu Iftime, actualul președinte al CJ Botoșani. Dacă e să-i găsim merite reale, nu inventate de ziariști tembeli, atunci trebuie arătat că dl Iftime are o relație cu toți cei din jurul său absolut normală, umană, nu ca de la stăpân la slugă, cum se poartă la stâna pe care o divinizează alde Digi.

Valeriu Iftime aduce fotbaliști buni, verificați, unii chiar la… a doua tinerețe, care dau absolut totul pe teren, știind că atunci când se ivește o ocazie, Valeriu Iftime îi ajută, singurele sale pretenții fiind ca fotbalistul în cauză să se ducă la mai bine decât îi putuse el oferi la Botoșani. Și atunci cum să nu-ți dai duhul pe teren? Și cum să nu ajungi pe locul 1 într-un campionat în care escrocii de patroni se întrec în escrocherii cu antrenorii și cu golanii cu crampoane?

Locul Botoșaniului este produsul unor relații interumane doar corecte, promovate de un om corect până în ultima sa fibră. Domnule Iftime, așa-i că luăm titlul?

Doru Popovici, Monitorul de Suceava

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

”Se situează în afara partidului!” - PNL, reacție dură despre ”puciștii” liberali, printre care se află și un deputat din Botoșani!

astăzi, 15:00

PNL a transmis un punct de vedere despre guvernul Veștea dominat de PSD, în care se regăsesc și câțiva ”puciști liberali”. În viitorul Executiv ar urma să fie &rdqu...

Cine este Eduard Mititelu, inginerul propus de premierul Veştea ministru pentru transformare digitală!

astăzi, 14:42

Eduard-Tatian Mititelu, deputat PNL de Botoşani şi fost secretar de stat pe digitalizare, a fost propus de premierul desemnat Adrian Veştea pentru funcţia de ministru delegat pentru transformare d...

Alfa New Protocol Engineering îl numește pe George Căpățînă în funcția de CEO

astăzi, 14:18

Alfa New Protocol Engineering (ANPE), companie dezvoltată printr-un parteneriat dintre Electro-Alfa International și New Protocol Group, anunță numirea lui George Căpățînă, un lider cu p...