Actor botoșănean, interviu sincer: „Am fost campion internațional la consum de alcool”

Pe Cătălin Babliuc (născut pe 29 martie 1983, în Botoșani) îl puteți vedea la teatru, e foarte prezent, foarte talentat și foarte muncitor. Îl mai puteți vedea și în „Las Fierbinți”, pe PRO TV.

“M-am smuls din ghearele parșive ale băuturii și m-am salvat prin sport”, spune Cătălin Babliuc într-un interviu cu Andrei Crăciun, pentru Gazeta Sporturilor.

”Cătălin e din Botoșani. Tatăl său a plecat în ceruri când el era încă un copil, Botoșaniul n-a fost neapărat un paradis în anii 1990. Iar Cătălin, trebuie să știți și asta, are un suflet sensibil. Îi plăceau florile, cărăbușii, arborii. A făcut un sport popular în anii aceia: orientare turistică. Abandona concursurile – se țineau prin păduri –, ca să admire peisajul”, scrie Andrei Crăciun.

 

– Cătălin Babliuc, realitatea biografică nu minte. Ești, fiindcă ai fost binecuvântat astfel, moldovean încă de la naștere. Acest aspect fiind lămurit, cum a fost copilăria dumitale sportivă într-un oraș așa și așa mic din România în anii 1990, când s-a întâmplat dânsa? Spune tot: anturaj, activități extra-curriculare, nu te sfii, deținem toate datele unei asemenea copilării.

– În primul rând salutare, dragă Andrei, mă amuză și mă provoacă felul tău de a mă descoase. Botoșaniul anilor 1990 pentru mine n-a fost presărat cu activități sportive, pentru că n-am manifestat o atracție deosebită pentru ele, mă interesau destul de tare cărăbușii, florile și arborii. Trebuie să recunosc că, după ce mama mea a tras în 1990 un loz în plic și a câștigat o excursie la campionatul mondial de fotbal din Italia, m-am uitat cu mare plăcere la meciuri, știind că, la unele dintre ele, mama mea e în tribune.

– Ce îmi poți spune despre vacanța de vară din următorii ani: 1994, 1996, 1998, 2000. De 1990 nu te mai întreb, dar dacă ai amintiri vii și de atunci, de asemenea, nu te sfii. Ce îți spun dumitale cuvintele “Generația de Aur”?

– Aici situația s-a schimbat un pic. Anii ăștia de care pomenești au fost cei în care, înscriindu-mă la Clubul Copiilor, sub aripa domnului Șuliuc, am fost la multe concursuri de orientare turistică. Ce însemna treaba asta? Primeai o hartă a pădurii unde se desfășura concursul, o busolă, un bilet pe care trebuia să-l compostezi când găseai un post și Doamne ajută, aleargă cât poți.

Bineînțeles că vreo două concursuri le-am abandonat pentru că m-a furat peisajul și mă uitam ca boul la cea mai nouă poartă, la cât de frumoasă e pădurea prin care alergam. Asta făceam verile, mergeam în tabere și alergam prin hârtoape, văi, tufișuri, a fost ceva senzațional. Generația de Aur pentru mine asta a însemnat – mama care a venit din Italia cu străzi pline de portocale căzute pe caldarâm, ceea ce m-a înfuriat teribil, cum de lăsau oamenii portocalele să se strice, nu prea puteam să înțeleg.

Integral pe GSP…

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Stiri Botosani

Fondatorul Altex a cumpărat magazinul din Botoșani închiriat de Brico Depot!

astăzi, 09:23

Omul de afaceri Dan Ostahie a cumpărat de la antreprenorul sucevean Bogdan Lența, proprietarul producătorului de ambalaje de hârtie Alma Viva, magazinul închiriat de Brico Depot î...

AJPIS Botoșani a alimentat peste 29.000 de conturi pentru plata facturilor la energie!

astăzi, 08:57

Agenția Județeană pentru Plăți și Inspecție Socială (AJPIS) Botoșani a efectuat plata pentru 29.584 beneficiari ai tichetului de energie, în valoare totală de 1.479.200 de lei. Bene...

Uniforma școlară ar putea deveni obligatorie. Autoritățile ar urma să le dea și bani părinților care nu-și permit!

astăzi, 08:36

Un proiect de lege depus la Senat propune ca uniforma școlară să devină obligatorie în învățământul preuniversitar de stat din România, schimbând reglementarea act...