Ziua NATO, marcată și la Botoșani prin ceremonii religioase și militare (fotogalerie)

Astăzi, 2 aprilie, la Botoșani a fost marcată Ziua NATO și Ziua Instituției Prefectului județului Botoșani prin oficierea unei ceremonii militare și religioase. La eveniment au participat oficialități botoșănene, miniștri, senatori și deputați.

Evenimentul a început la ora 09:30.

„Realitatea geostrategică de astăzi, când războiul s-a mutat atât de aproape de granița României, subliniază importanța aderării noastre la Organizația Tratatului Atlanticului de Nord. În ultimul an, prin acțiunile sale, NATO a demonstrat, dacă mai era nevoie, că este cea mai de succes alianță din istoria omenirii și că doar acționând împreună ne putem asigura securitatea și implicit dezvoltarea și bunăstarea. De Ziua NATO, ne exprimăm susținerea față de permanenta adaptare a organizației și membrilor săi la provocările cauzate de evoluțiile geo-politice”, a declarat în cadrul evenimentului Doina Federovici, președintele Consiliului Județean (CJ) din Botoșani.

 

„Sărbătorim astăzi Ziua NATO și ne aducem aminte de momentul când, la 2 aprilie 2004, a avut loc ceremonia arborării oficiale a drapelului român la sediul Alianței Nord Atlantice, un eveniment cu o semnificație aparte în istoria țării noastre. Scopul NATO este de a garanta libertatea și securitatea membrilor săi prin mijloace politice și militare. Câștigarea statutului de membru al NATO, alături de Parteneriatul Strategic cu SUA și integrarea în Uniunea Europeană, reprezintă pilonii politicii externe ale României democratice. Ca reprezentant al Guvernului în teritoriu voi continua să veghez la buna funcționare a instituțiilor publice din județul Botoșani și voi folosi toate pârghiile instituționale pentru a veni în sprijinul fiecărui cetățean din județul nostru atunci când drepturile sau libertățile sale sunt amenințate sau încălcate”, a adăugat prefectul județului Botoșani, Sorin Cornilă.

De asemenea, prefectul Sorin Cornilă a lansat un mesaj și de Ziua Instituției prefectului.

„Ziua Instituției Prefectului reprezintă momentul oportun pentru a ne face bilanțul și pentru a ne reînnoi angajamentul față de botoșăneni. Cetățenii au nevoie de un sistem public funcțional, accesibil, echitabil, eficient, prompt și care să le satisfacă nevoile, de aceea prefectul trebuie să fie imparțial și obiectiv. Aș vrea să le spun cetățenilor din județul Botoșani să aibă încredere că legile statului sunt respectate și că nu voi tolera niciun abuz. De aceea le mulțumesc colegilor mei subprefecți și colegilor din Instituția Prefectului pentru implicare, corectitudine și profesionalismul de care dau dovadă în activitatea zilnică în interesul botoșănenilor”, a adăugat trimisul Guvernului în teritoriu.











 




 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Bianca Ciaicofschi

Sute de alergători din întreaga țară au venit la Botoșani pentru Maratonul Nordului! (Foto, Video)

Sunday, 14 June 2026

Weekend-ul 13 – 14 iunie a fost sub semnul sportului la Botoșani. Sâmbătă și duminică a avut loc Maratonului Nordului, eveniment aflat la ediția cu numărul II și care se bucură de...

Tânărul botoșănean șef de promoție la Facultatea de Medicină Veterinară: „A fost a doua mea casă” (Foto)

Thursday, 11 June 2026

Andrei Scumpieriu este un tânăr botoșănean care, după șase ani de facultate și muncă susținută, a reușit o performanță nu chiar ușor de atins. Aceea de a fi șef de promoție la Fac...

Au trecut indemnizațiile membrilor CA-ului de la Nova Apaserv, 3.500 de lei aprobați! (Foto, Video)

Wednesday, 10 June 2026

După ce în urmă cu aproximativ două săptămâni, în cadrul ședinței ordinare a Consiliului Județean Botoșani, indemnizațiile membrilor Consiliului de Administrație din cadru...