VIDEO emoționant! La mai bine de 3 ani de la accident, Alexia își ”cântă” povestea: ”Unde sunt? Nu mă simt! Vreau două brațe de salvare!” / ”Sora mea, sora mea, vino-napoi!”

Până în noaptea de 16 spre 17 decembrie 2022, Alexia Tudose era o copilă abia intrată la liceu, o adolescentă fermecătoare, îndrăgostită de viață, pasionată de dansuri și de muzică. În acea noapte teribilă, Alexia devenea, pentru o Românie întreagă, ”fata cu brațele amputate”.

Un accident, o cruntă lovitură care îi transforma viața mai întâi într-un coșmar, apoi într-un carusel ce avea să o urce pe culmi incredibile. Asta datorită unor oameni providențiali: fratele Eric, părinții, medicul Sidonia Susanu, colegii de la școală, colegii de la dans, concursul ”Românii au talent”.

 

După dureri, după sfâșieri sufletești, după ani de îndelungi și chinuitoare ședințe de terapie fizică și psihică, de rugi nesfârșite, Alexia s-a transformat într-o invingătoare.

În loc de victimizare și abandon, Alexia a ales lupta. În loc de frică și renunțare, a ales muzica.



La mai bine de trei ani de la teribilul accident de autocar, Alexia Tudose ne oferă încă o lecție de viață: un cântec despre ce s-a întâmplat în acel decembrie 2022.

O poveste tulburătoare, dar deopotrivă optimistă, despre iubire, îngeri, eroi, despre pasiune și recunoștință. Dar și un mesaj pentru noi toți: viața îți oferă mereu cât poți duce!

”Tu să nu uiți ce ai mai de preț, viața îți dă doar cât poți duce, să le înneți. Iubește ce ai, trăiește ce vezi, într-o lume atât de mare sigur contezi! Prin oglindă te vezi!”

Alexia rememorează muzical momentul accidentului, când ”șoferul prea grăbit trage de volan prea tare”.

”Unde sunt? Nu mă simt! Vreau două brațe de salvare!
Un înger a venit, e fratele mai mare!
Sora mea, sora mea, vino-napoi! Dă-mi un semn, soro, că ești printre noi!
Te rog să mai reziști, am sunat la 112!”

Durerea mamei, disperarea și rugăciunea. Eroul în halat alb, recunoștința. Întoarcerea acasă. ”În pragul ușii erau toți trei. Nimic mai de preț decât iubirea de-acasă. Nimic mai frumos decât noi toți la o masă”.

Alexia nu doar așază cuvinte pe un portativ. Ea ne transmite un mesaj care, dincolo de durere, cuprinde încrederea că, indiferent de cât de jos me prăbușim, întotdeauna există îngeri, eroi, părinți care să ne ridice!

Ascultă melodia Alexiei aici: 


Citește și Alexia TUDOSE, între maturizarea bruscă și renașterea prin muzică! 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Florentina Tonita

Eminescu și Focul cel Mare de la Botoșani. ”Cea mai mare nenorocire; totul scosesem din casă, numai patul nenorocitului meu frate rămăsese...”

astăzi, 08:00

Mihai Eminescu ajunge la Botoşani în aprilie 1887, după o perioadă de tratament la "bolniţa" din Neamţ. Vine la sora lui, Harieta, dar şi pentru a se întâlni cu ceala...

Comemorarea lui Eminescu la Biserica Uspenia: ”Nu credeam să-nvăț a muri vreodată”

Saturday, 13 June 2026

Uniunea Scriitorilor din România – Reprezentanța Botoșani îl comemorează luni, 15 iunie 2026, pe poetul Mihai Eminescu, la împlinirea a 137 de ani de la moarte. Recitalul...

Dublă performanță a profesorului Vlad Pamfil: Campion mondial și european la Karate Shito Ryu, în Ungaria!

Monday, 8 June 2026

A reprezentat România și a urcat tricolorul pe cea mai înaltă treaptă a podiumului mondial. La 27 de ani, Vlad Pamfil reprezintă elita sportului botoșănean, un model pentru aspiranț...

-->