VIDEO emoționant! La mai bine de 3 ani de la accident, Alexia își ”cântă” povestea: ”Unde sunt? Nu mă simt! Vreau două brațe de salvare!” / ”Sora mea, sora mea, vino-napoi!”

Până în noaptea de 16 spre 17 decembrie 2022, Alexia Tudose era o copilă abia intrată la liceu, o adolescentă fermecătoare, îndrăgostită de viață, pasionată de dansuri și de muzică. În acea noapte teribilă, Alexia devenea, pentru o Românie întreagă, ”fata cu brațele amputate”.

Un accident, o cruntă lovitură care îi transforma viața mai întâi într-un coșmar, apoi într-un carusel ce avea să o urce pe culmi incredibile. Asta datorită unor oameni providențiali: fratele Eric, părinții, medicul Sidonia Susanu, colegii de la școală, colegii de la dans, concursul ”Românii au talent”.

 

După dureri, după sfâșieri sufletești, după ani de îndelungi și chinuitoare ședințe de terapie fizică și psihică, de rugi nesfârșite, Alexia s-a transformat într-o invingătoare.

În loc de victimizare și abandon, Alexia a ales lupta. În loc de frică și renunțare, a ales muzica.



La mai bine de trei ani de la teribilul accident de autocar, Alexia Tudose ne oferă încă o lecție de viață: un cântec despre ce s-a întâmplat în acel decembrie 2022.

O poveste tulburătoare, dar deopotrivă optimistă, despre iubire, îngeri, eroi, despre pasiune și recunoștință. Dar și un mesaj pentru noi toți: viața îți oferă mereu cât poți duce!

”Tu să nu uiți ce ai mai de preț, viața îți dă doar cât poți duce, să le înneți. Iubește ce ai, trăiește ce vezi, într-o lume atât de mare sigur contezi! Prin oglindă te vezi!”

Alexia rememorează muzical momentul accidentului, când ”șoferul prea grăbit trage de volan prea tare”.

”Unde sunt? Nu mă simt! Vreau două brațe de salvare!
Un înger a venit, e fratele mai mare!
Sora mea, sora mea, vino-napoi! Dă-mi un semn, soro, că ești printre noi!
Te rog să mai reziști, am sunat la 112!”

Durerea mamei, disperarea și rugăciunea. Eroul în halat alb, recunoștința. Întoarcerea acasă. ”În pragul ușii erau toți trei. Nimic mai de preț decât iubirea de-acasă. Nimic mai frumos decât noi toți la o masă”.

Alexia nu doar așază cuvinte pe un portativ. Ea ne transmite un mesaj care, dincolo de durere, cuprinde încrederea că, indiferent de cât de jos me prăbușim, întotdeauna există îngeri, eroi, părinți care să ne ridice!

Ascultă melodia Alexiei aici: 


Citește și Alexia TUDOSE, între maturizarea bruscă și renașterea prin muzică! 

 

 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Florentina Tonita

Campanie Știri.Botoșani.Ro - Plecăm în concediu: CU sau FĂRĂ animalul de companie? - VIDEO

Tuesday, 23 June 2026

Le iubim, le protejăm, ni le dorim aproape tot timpul, însă nu întotdeauna experiențele noastre le sunt benefice și lor. Un cățel se poate adapta unui program de concediu mai bine de...

Sute de creștini așteptați la Procesiunea cu Icoana Făcătoare de Minuni de la Mănăstirea Gorovei!

Monday, 22 June 2026

Hramul lăcașului de cult începe marți, 23 iunie, la ora 17.00, cu Slujba privegherii în cinstea Nașterii Sfântului Prooroc Ioan Botezătorul. Miercuri, 24 iunie, de la ora 7.3...

A intrat cu 10 la facultate, a terminat ca Student-Senator! Estera Daria: ”Fiți curioși, puneți întrebări, nu vă mulțumiți niciodată cu jumătăți de măsură!”

Friday, 19 June 2026

Estera-Emanuela Daria a mai atins o bornă importantă a unei vieți care se anunță a fi nu doar strălucitoare din punct de vedere profesional, ci și menită să construiască pas cu pas un model ...