Pompierul Iulian Rotariu, câștigătorul competiției Nomad Lapland, decorat cu Medalia Meritul Sanitar clasa a III-a (video)

Pompierul Iulian Rotariu, cel care a câștigat competiția Nomad Lapland 2022 într-un timp record, a fost decorat de către președintele României, Klaus Iohannis, cu medalia Meritul Sanitar clasa a III-a.

Medalia i-a fost înmânată de către șeful Inspectoratului Județean pentru Situații de Urgență (IJSU) din Botoșani, colonel Dan-Decebal Murariu, în cadrul unei conferințe de presă, susținută în cursul zilei de luni, 7 februarie, la sediul Inspectoratului.

 

„Este un moment memorabil. Într-un om atât de mic se află un suflet extraordinar de mare. Un coleg, numit Rotariu Iulian, care prin eleganța domniei sale, aș putea spune că este un mesager, dar nu neapărat al Inspectoratului, ci un mesager al României la nivel mondial. Tocmai din 2016 a început activitatea cu acel organizator de evenimente, iar de atunci a participat la cinci ultramaratoane și a câștigat locul I, uneori chiar și la categoria de vârstă. Acest lucru l-a motivat și s-a dus către alt organizator, Canal Aventure, iar în urma acestei colaborări a participat la alte cinci ultramaratoane, pe care le-a și câștigat. Personal, și analizând trecutul, nu cred că există o asemenea persoană la nivelul României, dar nici mondial, cu o asemenea performanță, să câștige de fiecare dată locul I. Și nu este motivat de nicio parte financiară, ci doar de sentimentul de patriotism, de a reprezenta oamenii cu afecțiuni medicale. Din aceea, din parte președintelui României, mă simt onorat să îți înmânez medalia Meritul Sanitar clasa a III-a”, a declarat șeful Inspectoratului pentru Situații de Urgență (ISU) din Botoșani, colonel Dan-Decebal Murariu.

„Dorind a răsplăti meritele domnului plutonier adjutant Rotariu Mihai Iulian, în semn de apreciere pentru importanta contribuție și profesionalismul dovedite în asigurarea actului medical în cadrul Ministerului Afacerilor Interne”, este mesajul președintelui.

„Mă bucur că am reușit cu ajutorul bunului Dumnezeu și al dumneavoastră că am reușit să mă întorc, din nou, acasă. Mulțumesc pentru distincția care mi-a fost oferită. Este o distincție care mă onorează, dar mă și motivează în același timp să merg mai departe cu drag, cu zâmbetul pe buze, să arăt întregii lumi că sunt român, că sunt pompier, dar în special că sunt botoșănean”, a declarat plutonier adjutant Iulian Rotariu.











 

Spune-ne opinia ta

Vezi alte știri publicate de Bianca Ciaicofschi

Zona devenită „trambulină” pentru șoferi. Consilier: „E foarte periculos” (Video)

Thursday, 25 June 2026

Un drum intens circulat și de o mare importanță pentru șoferii botoșăneni, și nu doar, care a fost asfaltat de foarte puțin timp, a început să se degradeze. Este vorba despre DN 29 D Bo...

Sute de alergători din întreaga țară au venit la Botoșani pentru Maratonul Nordului! (Foto, Video)

Sunday, 14 June 2026

Weekend-ul 13 – 14 iunie a fost sub semnul sportului la Botoșani. Sâmbătă și duminică a avut loc Maratonului Nordului, eveniment aflat la ediția cu numărul II și care se bucură de...

Tânărul botoșănean șef de promoție la Facultatea de Medicină Veterinară: „A fost a doua mea casă” (Foto)

Thursday, 11 June 2026

Andrei Scumpieriu este un tânăr botoșănean care, după șase ani de facultate și muncă susținută, a reușit o performanță nu chiar ușor de atins. Aceea de a fi șef de promoție la Fac...